more_horiz
Wiadomości

Do sądu trafiły akty oskarżenia w tzw. aferze polickiej. Oskarżona jest m.in. była działaczka PO

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2022 11:11
Rzecznik prokuratury okręgowej w Szczecinie poinformował, że do sądu skierowano dwa akty oskarżenia w tzw. aferze polickiej. Wśród oskarżonych jest m.in. były prezes Zakładów Chemicznych Police i była prezes klubu siatkarskiego Chemik Police. Radio Zet poinformowało, że chodzi o byłą działaczkę PO Joannę Ż.
Wśród oskarżonych jest była działaczka PO
Wśród oskarżonych jest była działaczka POFoto: PAP /Marcin Bielecki

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Szczecinie Marcin Lorenc powiedział, że sprawa ma kilka wątków. - Pierwszy wątek dotyczy finansowania kampanii wyborczej z pieniędzy klubu piłki siatkowej Chemik Police. Akt oskarżenia został skierowany przeciwko trzem osobom, m.in. byłej pani prezes tego klubu - wyjaśnił.

Analiza marketingowa

Była prezes klubu miała zlecić analizę marketingową dla klubu. Zleceniobiorca wystawił za to faktury na ponad 46 tys. złotych. - W rzeczywistości żadne analizy nie zostały wykonane, pieniądze natomiast, które zostały uzyskane i wypłacone z klubu Chemik Police, częściowo następnie służyły do prowadzenia kampanii pani prezes, która nie występowała już jako prezes, ale kandydatka w wyborach parlamentarnych w 2015 r. – powiedział rzecznik prokuratury.

Aktem oskarżenia objęty został także zleceniobiorca analizy.

Oskarżenia dla kierownictwa

Drugi akt oskarżenia dotyczy osób z kierownictwa Zakładów Chemicznych Police. Wśród sześciu osób jest także były prezes. - Osoby te posiadały służbowe karty kredytowe. Ustalono, że z tych kart finansowane były nie tylko rzeczy służące celom służbowym, ale też inne wydatki. Płacono nimi m.in. za zakup biżuterii, alkoholi, cygar, zegarków, raz była opłacona wizyta w klubie go-go - poinformował Marcin Lorenc.

Prokurator podkreślił także, że chodzi o ponad 200 tys. złotych, które zostały wydane "ewidentnie w sposób niezwiązany z celami służbowymi. Uznano, że czyny zakwalifikowane z art. 286 (oszustwo) miały charakter ciągły".

Oskarżonym grozi do 8 lat więzienia.

dz/tvp.info

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem