"Radość jest najlepszym antidotum na to, co trudne i smutne". Bp Zieliński o święcie Trzech Króli

Biskup pomocniczy Archidiecezji Gdańskiej Zbigniew Zieliński powiedział w czwartek podczas Orszaku Trzech Króli, który przeszedł ulicami zabytkowego centrum Gdańska, że "kiedy król chyli głowę przed małym dziecięciem to wielkie święto".

2022-01-06, 14:54

"Radość jest najlepszym antidotum na to, co trudne i smutne". Bp Zieliński o święcie Trzech Króli

- Zapraszam wszystkich do tego, aby postawić się w sytuacji mędrców z Ewangelii. Niech te korony, które znalazły się na naszych głowach będą dodatkową mobilizacją do tego, żeby poczuć się tak, jak ci, którzy wtedy udali się do Betlejem i pokłonili się nowo narodzonemu Zbawicielowi - mówił biskup.

Podkreślił, że "kiedy król zgina głowę przed małym dziecięciem to wielkie święto". - A jeżeli jeszcze przynosi tak ogromne dary, ogromne kosztowności, złoto, kadzidło, mirrę, wtedy łączą się ze sobą szczere pragnienia, które wyraża ten pokłon - dodał.

"Nowa energia"

Gdański biskup pomocniczy zaznaczył, że trzej królowie po złożeniu pokłonu Jezusowi Chrystusowi wrócili w swoje strony przemienieni.

- Spotkanie z nowo narodzonym dziecięciem sprawiło, że wstąpiła w nich nowa energia. Pokój, który Chrystus przyniósł do Betlejem stał się także udziałem tych, z którymi się spotykali - mówił bp Zieliński.

REKLAMA

Przypomniał, że tegoroczny Orszak Trzech Króli odbywa się pod hasłem "Dzisiaj jest dzień wesoły".

- To nie jest prowokacja, kiedy świat przeżywa epidemię takie hasło jeszcze bardziej podkreśla potrzebę wewnętrznej radości, która jest najlepszym antidotum na to, co trudne, co smutne. I niech ta duchowa radość będzie dla nas takim promieniem słońca, który przebija to, co trudne, ciężkie i pozwala jeszcze bardziej budować międzyludzką wspólnotę, odkrywać wartość Bożego Narodzenia i pozwolić nowo narodzonemu zamieszkać w życiu każdego z nas - powiedział kapłan.

Czytaj także:

Roczna przerwa

Orszak Trzech Króli w Święto Objawienia Pańskiego wrócił do Gdańska po rocznej przerwie. W 2021 r. wydarzenie zostało odwołane w związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce. Wierni wymaszerowali w południe spod Bazyliki Mariackiej.

REKLAMA

Tak jak w latach ubiegłych po drodze do Gdańskiej Stajenki orszak spotkał Króla Heroda - jego pałacem była zabytkowa Wielka Zbrojownia. Uroczystość zakończyła się na Długim Targu przed Dworem Artusa, symbolizującym Betlejem, miejsce narodzenia Chrystusa. Kolędy podczas orszaku śpiewało męskie Towarzystwo Śpiewacze "Gryf" z Trąbek Wielkich.

Orszak Trzech Króli w Gdańsku został zorganizowany przez proboszcza Bazyliki Mariackiej przy wsparciu Stowarzyszenia SUM oraz Stowarzyszenia Kulturalnego Wspierania Edukacji i Rozwoju. Wydarzenie było dofinansowane z budżetu miasta Gdańska.

ZOBACZ TAKŻE: Orszak Trzech Króli w Warszawie


jb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej