more_horiz
Wiadomości

"Szybko i bezproblemowo". Minister zdrowia przyjął w aptece trzecią dawkę szczepionki

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 13:51
Zdaniem ministra zdrowia Adama Niedzielskiego każdy powinien przygotować się do piątej fali koronawirusa przyjmując trzecią, przypominającą dawkę szczepionki, która uodparnia. Szef resortu dodał, że można to zrobić w części aptek.
Adam Niedzielski powiedział, że każdy powinien przygotować się do piątej fali koronawirusa przyjmując trzecią, przypominającą dawkę szczepionki
Adam Niedzielski powiedział, że każdy powinien przygotować się do piątej fali koronawirusa przyjmując trzecią, przypominającą dawkę szczepionkiFoto: Twitter/MZ

Dziś minister zdrowia przyjął dawkę przypominającą w punkcie aptecznym w Warszawie. Jak powiedział, szczepienie "jest dostępne na wyciągniecie ręki, przebiega szybko i bezproblemowo". Dodał, że obecnie trzecią dawkę można przyjąć szybciej. Po podaniu drugiej dawki wystarczy odczekać pięć miesięcy, a nie - jak wcześniej - pół roku.

"Szkodliwe opinie"

Minister zdrowia zaapelował również o niesłuchanie szkodliwych opinii ludzi, którzy negują działanie szczepionek. Krytycznie odniósł się w ten sposób do słów małopolskiej kurator oświaty, która nazwała szczepienia "eksperymentem".

Barbara Nowak podczas rozmowy w radiu zapytana została też o to, czy szczepienia przeciwko COVID-19 dla nauczycieli powinny być obowiązkowe. - Z mojego punktu widzenia - nie, absolutnie nie. Dlatego, że uważam, iż człowiek dorosły, wolny, musi sam odpowiedzialnie wybierać i nie wolno go do tego zmuszać - odpowiedziała kurator. - Absolutnie nie zgadzam się z pomysłem na to, żeby kogokolwiek do czegokolwiek przymuszać (...). To jest wolna decyzja każdego wolnego człowieka – tak powinno być - oceniła.

- O takich wybrykach słyszymy systematycznie, że znajduje się osoba "oświecona", która uważa, że potrafi przeciwstawić się swoim nikłym autorytetem całemu światu nauki. Niestety są to oczywiście kolejne wpadki i niefortunne wypowiedzi. Rzeczywistość jest taka, że to nie jest żaden eksperyment. W tej chwili nie opieramy się wyłącznie na deklaracjach producentów. Opieramy się na rzeczywistych obserwacjach - zaznaczył Adam Niedzielski.

- Potępiam takie oznaki braku rozumu i apeluję, żeby mieć pewnego rodzaju wstrzemięźliwość. Jeżeli ktoś chce się popisać, zaistnieć medialnie, to powinien zdawać sobie sprawę, że bierze na siebie ogromną odpowiedzialność. Każda osoba, która ze względu na taką wypowiedź zrezygnuje ze szczepienia, to osoba, której życie i zdrowie obciąża odpowiedzialność tych tak zwanych autorytetów - powiedział.

- Takie osoby nie powinny ponosić odpowiedzialności za edukację - dodał szef resortu zdrowia.

Podziękowania dla środowiska farmaceutów

Minister zdrowia podziękował też środowisku farmaceutów za aktywne włączenie się w realizację Narodowego Programu Szczepień. Dotychczas dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19 przyjęło w Polsce ponad 7 milionów 250 tysięcy osób.

Posłuchaj
00:21 11489334_1.mp3 Minister zdrowia o szczepieniu przeciwko COVID-19 w aptekach (IAR)

Aktualne informacje dotyczące szczepień przeciw COVID-19 są dostępne na stronie szczepienia.polskieradio24.pl.

Dzienna liczba zakażeń

Minionej doby potwierdzono w Polsce 11 902 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. Zmarło 117 chorych, w tym 94, u których występowały choroby współistniejące. Wyzdrowiało 15 221 pacjentów.

Nowe przypadki zakażenia koronawirusem pochodzą z województw: mazowieckiego (2147), małopolskiego (1687), śląskiego (1515), dolnośląskiego (1015), wielkopolskiego (960), pomorskiego (816), podkarpackiego (561), zachodniopomorskiego (549), kujawsko-pomorskiego (484), łódzkiego (483), lubelskiego (401), opolskiego (282), warmińsko-mazurskiego (267), lubuskiego (260), świętokrzyskiego (256), podlaskiego (118).

101 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 23 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami odeszło 94 pacjentów.

Koronawirus. Sytuacja w szpitalach

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, w szpitalach przebywa 18 439 pacjentów z COVID-19, a 1 858 chorych jest podłączonych do respiratorów. Dla pacjentów z koronawirusem przygotowano 30 888 łóżek i 2 822 respiratory.

Resort przekazał, że na kwarantannie przebywa 165 506 osób. Od początku epidemii w Polsce wyzdrowiało 3 697 523 zakażonych.

Tydzień temu, 31 grudnia, w szpitalach było 19 936 pacjentów z COVID-19, w tym 1910 chorych podłączonych do respiratorów.

Czytaj więcej:

Zobacz także: rzecznik rządu Piotr Müller w "Sygnałach dnia"

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem