more_horiz
Wiadomości

Polski Ład. Maląg: pracujemy nad korzystniejszymi rozwiązaniami dla emerytów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 14:48
Jak wskazała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, resort monitoruje wdrażanie Polskiego Ładu i przygląda się, jakie korekty wprowadzić. Dodała także, że rząd pracuje nad korzystniejszymi rozwiązaniami dla seniorów, których emerytury przekraczają 4 920 zł.
Marlena Maląg: pracujemy nad korzystniejszymi rozwiązaniami dla emerytów
Marlena Maląg: pracujemy nad korzystniejszymi rozwiązaniami dla emerytówFoto: Halfpoint/Shutterstock

Szefowa MRiPS zapewniła w Telewizji Republika, że rząd cały czas monitoruje wdrażanie Polskiego Ładu. - Przy tak wielkiej reformie podatkowej cały czas potrzebny jest monitoring i ewentualne wdrażanie czy dointerpretowanie pewnych przepisów, aby intencja, która im przyświecała, była dobrze realizowana - stwierdziła Marlena Maląg.

Na pytanie o to, jakie korekty są rozważane, minister rodziny odparła: "na pewno przyglądamy się temu, aby jasno dointerpretować odprowadzanie kwoty wolnej od podatku, jeśli osoby pracują w więcej niż jednym miejscu na umowie o pracę".

Poinformowała też, że rząd pracuje nad korzystniejszymi rozwiązaniami dla seniorów, którzy mają emerytury wyższe niż 4 920 zł.

Wdrażanie Polskiego Ładu

Marlena Maląg przekazała też aktualne dane dotyczące liczby złożonych wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy. Do tej pory wpłynęło ponad 275 tys. podań o wypłatę świadczenia. - Jest to kolejne wsparcie dla rodzin, kolejna inwestycja w rodzinę, program skrojony na miarę potrzeb. Badania nam pokazały, że potrzebne jest dodatkowe wsparcie, by nasza kompleksowa polityka prorodzinna sprzyjała temu, by młodzi ludzie podejmowali decyzje o założeniu lub powiększeniu rodziny - powiedziała szef MRiPS.

Od 1 stycznia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach - po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online - za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zobacz także: Marlena Maląg w Programie 1 Polskiego Radia

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem