"Trzeba głosić prawdę o człowieku". Abp Jędraszewski w 100. rocznicę ukazania się "Rycerza Niepokalanej"

2022-01-08, 15:52

"Trzeba głosić prawdę o człowieku". Abp Jędraszewski w 100. rocznicę ukazania się "Rycerza Niepokalanej"
Abp M. Jędraszewski w Niepokalanowie w 100. rocznicę ukazania się "Rycerza Niepokalanej". Foto: PAP/Mateusz Marek

W Niepokalanowie ruszyły centralne uroczystości inaugurujące obchody 100-lecia powstania miesięcznika "Rycerz Niepokalanej". Dzisiejsza uroczystość łączy się ze 128. rocznicą urodzin świętego Maksymiliana Kolbego - założyciela wydawnictwa ojców franciszkanów.

Mszy świętej przewodniczył metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski, który zwrócił uwagę na cele pisma nakreślone przez ojca Maksymiliana Kolbego w pierwszym numerze miesięcznika "Rycerz Niepokalanej", ukazującego się w zalewie rewolucji bolszewickiej i szerzącej się masonerii walczącej z Kościołem.

- Piętnować fałsz, wyświetlać prawdę i wskazywać prawdziwa drogę do szczęścia - mówił kaznodzieja. Dodał, że zgodnie z założeniem ojca Maksymiliana Kolbego ton pisma miał być przyjazny dla wszystkich, niezależnie od wiary i narodowości.

Arcybiskup Marek Jędraszewski cytował artykuł ojca Maksymiliana Kolbego z pierwszego numeru "Rycerza Niepokalanej", w którym pisał on o tym, czym jest szczęście. "Za wielkie jest serce człowieka, by je można było zapełnić pieniądzem, zmysłowością lub zwodniczym, choć odurzającym dymem sławy, ono pragnie dobra wyższego bez granic i wiecznie trwającego, a takim dobrem to tylko Bóg" - pisał ojciec Maksymilian Kolbe.

Wielki sukces wydawniczy

Jak mówił metropolita krakowski, pismo było wielkim sukcesem wydawniczym. Na początku miało 5 tysięcy nakładu, a tuż przed drugą wojną światową było już tygodnikiem o nakładzie miliona egzemplarzy. Jak dodał arcybiskup Jędraszewski, święty Maksymilian Kolbe zdawał sobie sprawę, że jeśli nie będziemy mieć katolickich mediów, to nasze kościoły pozostaną puste. - Trzeba głosić światu prawdę o człowieku, trzeba głosić prawdę o Kościele chrystusowym, najpełniej urzeczywistniającym zamysł Zbawiciela w Kościele katolickim - mówił hierarcha.

Obecnie miesięcznik "Rycerz Niepokalanej" ukazuje się w nakładzie 45 tysięcy egzemplarzy. W ramach obchodów jubileuszu przez cały 2022 roku do każdego numeru miesięcznika dodawany będzie reprint "Rycerza Niepokalanej" z roku 1922.

Posłuchaj

Abp M. Jędraszewski w Niepokalanowie w 100. rocznicę ukazania się "Rycerza Niepokalanej" (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Pierwszy numer "Rycerza Niepokalanej" ukazał się w nakładzie 5 tysięcy w styczniu 1922 roku w Krakowie. Po dwóch latach pismo miało nakład 10 tysięcy, a w roku 1927 - 50 tysięcy egzemplarzy. Pismo ukazywało się do września 1939 roku. W czasie wojny wydany został jednorazowo podwójny numer miesięcznika na grudzień-styczeń 1940/41 w nakładzie 120 tysięcy egzemplarzy. Po wojnie wznowiono wydawanie miesięcznika. Ukazywał się do lipca 1952 roku, kiedy to władze komunistyczne zabroniły jego wydawania. Ponownie wznowiono wydawanie pisma w 1981 roku.

Czytaj także:

dn

Polecane

Wróć do strony głównej