more_horiz
Wiadomości

Obniżka VAT na paliwa. Müller: to kolejny ważny element w walce ze skutkami inflacji

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2022 18:02
- Od pierwszego lutego można spodziewać się zmniejszenia cen litra benzyny i diesla na stacjach do 70 groszy, a jeśli chodzi o gaz do 40 groszy - poinformował w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.
Piotr Mller przyznał, że w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione kolejne rozwiązania dotyczące walki ze skutkami inflacji
Piotr Müller przyznał, że w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione kolejne rozwiązania dotyczące walki ze skutkami inflacjiFoto: Desizned/Shutterstock

Na konferencji prasowej Piotr Müller przyznał, że "w przyszłym tygodniu zostaną przedstawione kolejne rozwiązania dotyczące walki ze skutkami inflacji". - Jednym z takich rozwiązań będzie obniżenie stawki VAT na paliwa. z 23 proc. na 8 proc. - mówił rzecznik rządu.

- Od pierwszego lutego można spodziewać się zmniejszenia cen litra benzyny i diesla na stacjach do 70 groszy, a jeśli chodzi o gaz do 40 groszy. To kolejny ważny element działań polskiego rządu w obniżce podatków i walce z inflacją - stwierdził przedstawiciel rządu.

- To nie będzie jedyne działanie. We wtorek premier Morawiecki wskaże inne kroki, które planujemy przyjąć, aby ograniczyć skutki inflacji - poinformował Piotr Müller.

Według rzecznika, powodem inflacji jest szantaż gazowy Rosji i polityka klimatyczna Unii Europejskiej. - Polska będzie podejmowała działania, by doszło do reformy handlu misjami CO2, z drugiej strony, żeby podejmować solidarne działania w ramach UE wobec Rosji, jeśli chodzi o szantaż gazowy i ceny gazu, które w tej chwili próbuje wymusić Rosja, która skutecznie manipuluje cenami energii w całej Europie - zaznaczył Piotr Müller.

Obniżka VAT na paliwa. "Ogromny wpływ"

Premier w wywiadzie dla Interii wskazał, że podjął taką decyzję, mimo braku odpowiedzi Komisji Europejskiej na wniosek Polski o zgodę na taką obniżkę. - Chcę to zrobić, bo bardziej interesuję się tym, co myślą Polacy w Gorlicach albo Szczecinku, w Ełku, Rawiczu czy Siedlcach, niż europejscy biurokraci w Brukseli albo w Berlinie - powiedział Mateusz Morawiecki.

Przyznał, że taka obniżka będzie miała duży wpływ na tegoroczny budżet. - To jest ogromny wpływ na budżet, co najmniej 1,5 mld zł kwartalnie. Jeśli więc utrzymamy ją przez dwa kwartały będzie to ponad 3 mld zł – powiedział premier.

W grudniu weszła już w życie tymczasowa obniżka akcyzy na paliwa.

Zobacz także:

Zobacz także: wiceminister Maciej Małecki w PR24

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem