more_horiz
Gospodarka

Obniżka VAT na paliwa. Daniel Obajtek podał, jak będą wyglądać ceny na stacjach

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 12:00
Jak wskazał prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr. Dodał, że koncern również dąży do stabilizacji cen. Jako przykład podał zakup praw do emisji dwutlenku węgla w 2019 i 2020 po 23-24 euro. Dziś kosztują one ok. 85 euro.
Daniel Obajtek: obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litr
Daniel Obajtek: obniżka VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł za litrFoto: Karolis Kavolelis/Shutterstock

W piątkowym wywiadzie dla Interii premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd obniży stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na zmniejszenie cen litra benzyny i diesla na stacjach od 60 do 70 groszy. Jak mówił, obniżka powinna wejść w życie od początku lutego. Niższe stawki będą obowiązywać "na początek na pół roku".

Premier wskazał także, że podjął taką decyzję, mimo braku odpowiedzi Komisji Europejskiej na wniosek Polski o zgodę na taką obniżkę. - Chcę to zrobić, bo bardziej interesuję się tym, co myślą Polacy w Gorlicach albo Szczecinku, w Ełku, Rawiczu czy Siedlcach, niż europejscy biurokraci w Brukseli albo w Berlinie - powiedział Mateusz Morawiecki.

Daniel Obajtek: ceny za litr spadną do ok. 5 zł

We wpisie na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek odnosząc się do słów szefa rządu, ocenił, że zapowiadana obniżka VAT na paliwa to bardzo dobra decyzja władz. Wskazał ponadto, że pozwoli ona zmniejszyć ceny paliw na stacjach do ok. 5 zł za litr.

"W PKN Orlen również skutecznie dążymy do stabilizacji cen. Jest to możliwe m.in. dzięki zakupowi praw do emisji CO2. W 2019/20 kupiliśmy 19 mln praw po 23-24 euro, dziś kosztują ok. 85 euro" - wskazał prezes PKN Orlen.

Czytaj także:

ng

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem