more_horiz
Wiadomości

Facebook usunął profil Konfederacji. Wiceszef MSZ informuje o podjętych działaniach

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 01:01
Rząd będzie wyjaśniać sprawę zamknięcia profilu Konfederacji na Facebooku - zapewnił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Dodał, że fałszywy przekaz należy dementować, a nie cenzurować.
wiceszef MSZ Paweł Jabłoński
wiceszef MSZ Paweł JabłońskiFoto: gov.pl

- Rząd nie jest tutaj bierny. Tego samego dnia, zanim doszło do tej decyzji, reagował minister Janusz Cieszyński - powiedział Jabłoński w sobotę w Polsat News. - Zwróciliśmy się do firmy Meta, która zarządza Facebookiem, z natychmiastowym pismem o wyjaśnienia i będziemy tę sprawę wyjaśniać - zapewnił.

Dodał, że kiedy prywatny przedsiębiorca staje się "faktycznym monopolistą" albo ma dominującą tak pozycję na rynku, że może wpływać na jego jakość, zadaniem państwa jest przeciwdziałanie praktykom monopolistycznym, "bo one szkodzą konsumentom".

- Nie jest rolą rządu zabranianie mówienia głupot. Nie jest rolą rządu ani prywatnych firm, które mają monopolistyczną pozycję, cenzurowanie. Należy dementować nieprawdę, należy z tym polemizować - mówił Jabłoński. Argumentował, że blokowanie nieprawdziwego przekazu wzmacnia go w przekonaniu odbiorców, do których jest kierowany.

Usunięty profil

Profil Konfederacji został usunięty z Facebooka w środę 5 stycznia. Wcześniej firma poinformowała Ministerstwo Cyfryzacji o zamiarze usunięcia tych stron.

Według cytowanego przez media oświadczeniem firmy Meta strona Konfederacji została usunięta z powodu powtarzających się naruszeń zasad Facebooka dotyczących dezinformacji o COVID-19, w szczególności "poprzez publikowanie fałszywych twierdzeń o tym, że maski nie ograniczają rozprzestrzeniania się choroby, że śmiertelność COVID-19 jest taka sama lub niższa niż grypy, a także że szczepionki na COVID-19 nie zapewniają żadnej odporności i są nieefektywne". Powodem zamknięcia było także naruszanie zasad dotyczących mowy nienawiści poprzez publikowanie "treści bezpośrednio atakujących inne osoby na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak narodowość czy orientacja seksualna".

Fala krytyki

Premier Mateusz Morawiecki ocenił, że posunięcie Facebooka "uderza w podstawowe wartości demokratyczne". Kancelaria Premiera oświadczyła, że "głęboko nie zgadza się z decyzją, której skutkiem jest ograniczenie możliwości funkcjonowania w Internecie legalnie działającej w Polsce partii politycznej". Zapowiedziała, że pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa przekaże stanowisko polskiego rządu.

W piątek przedstawiciele Konfederacji poinformowali o przygotowaniu projektu ustawy o wolności w internecie. Projekt zakłada, że na właściciela serwisu społecznościowego, który ogranicza do niego dostęp dla organizacji politycznej, Państwowa Komisja Wyborcza może nałożyć karę do 50 mln zł.

Czytaj także:

Zobacz także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem