more_horiz
Wiadomości

Tusk oskarża o prorosyjskość. Rzecznik Orlenu: to Pan chciał sprzedać Rosjanom Lotos i Możejki

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 21:29
Donald Tusk zarzucił PiS prorosyjskość ws. doniesień o sprzedaży stacji Lotosu węgierskiej firmie MOL, która jego zdaniem jest "politycznie związana z Moskwą". Tymczasem Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PKN Orlen, przypomniała byłemu premierowi, że to on w 2011 roku próbował sprzedać Lotos Rosjanom.
Joanna Zakrzewska przypomniała byłemu premierowi, że to on w 2011 roku próbował sprzedać Lotos Rosjanom
Joanna Zakrzewska przypomniała byłemu premierowi, że to on w 2011 roku próbował sprzedać Lotos RosjanomFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

W niedzielę Radio Zet nieoficjalnie poinformowało, że partnerem do zakupu części rafinerii w Gdańsku ma zostać saudyjski koncern Saudi Aramco, a stacje Lotosu odkupi za to węgierski MOL. Do tych informacji odniósł się lider PO Donald Tusk.

"Jeśli PiS naprawdę sprzedał stacje Lotosu węgierskiej firmie MOL, politycznie związanej z Moskwą, to znaczy, że Ład Kaczyńskiego jest bardziej rosyjski, niż sądzili najwięksi pesymiści" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

Odpowiedź rzecznik PKN ORLEN

Były premier nie czekał długo na odpowiedź. Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PKN Orlen, napisała: "chciałabym przypomnieć, że to Pan chciał sprzedać Rosjanom Lotos i Możejki i w tym Pana nikt nie przebije. Prosimy nie powielać medialnych spekulacji".

Rzecznik odniosła się do 2011 roku, kiedy to rząd PO-PSL szykował się do sprywatyzowania rafinerii w Gdańsku. Ostatecznie do tego nie doszło, a w marcu 2012 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie "obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu przez Państwo Polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA". Wówczas za przyjęciem wniosku o odrzucenie obywatelskiego projektu głosowało 198 posłów PO i 17 posłów PSL. Tymczasem cała ówczesna opozycja, czyli PiS, Ruch Palikota, SLD i Solidarna Polska, były przeciw odrzuceniu projektu.

Czytaj także:

Twitter/TVP

Ekstraklasa

27 maja 2023

Zobacz także

Zobacz także