more_horiz
Wiadomości

Tusk oskarża o prorosyjskość. Rzecznik Orlenu: to Pan chciał sprzedać Rosjanom Lotos i Możejki

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2022 21:29
Donald Tusk zarzucił PiS prorosyjskość ws. doniesień o sprzedaży stacji Lotosu węgierskiej firmie MOL, która jego zdaniem jest "politycznie związana z Moskwą". Tymczasem Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PKN Orlen, przypomniała byłemu premierowi, że to on w 2011 roku próbował sprzedać Lotos Rosjanom.
Joanna Zakrzewska przypomniała byłemu premierowi, że to on w 2011 roku próbował sprzedać Lotos Rosjanom
Joanna Zakrzewska przypomniała byłemu premierowi, że to on w 2011 roku próbował sprzedać Lotos RosjanomFoto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

W niedzielę Radio Zet nieoficjalnie poinformowało, że partnerem do zakupu części rafinerii w Gdańsku ma zostać saudyjski koncern Saudi Aramco, a stacje Lotosu odkupi za to węgierski MOL. Do tych informacji odniósł się lider PO Donald Tusk.

"Jeśli PiS naprawdę sprzedał stacje Lotosu węgierskiej firmie MOL, politycznie związanej z Moskwą, to znaczy, że Ład Kaczyńskiego jest bardziej rosyjski, niż sądzili najwięksi pesymiści" - napisał na Twitterze Donald Tusk.

Odpowiedź rzecznik PKN ORLEN

Były premier nie czekał długo na odpowiedź. Joanna Zakrzewska, rzecznik prasowy PKN Orlen, napisała: "chciałabym przypomnieć, że to Pan chciał sprzedać Rosjanom Lotos i Możejki i w tym Pana nikt nie przebije. Prosimy nie powielać medialnych spekulacji".

Rzecznik odniosła się do 2011 roku, kiedy to rząd PO-PSL szykował się do sprywatyzowania rafinerii w Gdańsku. Ostatecznie do tego nie doszło, a w marcu 2012 roku w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie "obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu przez Państwo Polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA". Wówczas za przyjęciem wniosku o odrzucenie obywatelskiego projektu głosowało 198 posłów PO i 17 posłów PSL. Tymczasem cała ówczesna opozycja, czyli PiS, Ruch Palikota, SLD i Solidarna Polska, były przeciw odrzuceniu projektu.

Czytaj także:

Twitter/TVP

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem