more_horiz
Wiadomości

Ocieplenie w górach to zagrożenie. TOPR ostrzega turystów

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 09:15
W Tatrach obowiązuje najniższy, pierwszy stopień zagrożenia lawinowego. Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ostrzega jednak, że dzisiaj w ciągu dnia i w dniach następnych spodziewane jest ocieplenie, co wraz ze wzrostem siły wiatru, które może zmienić sytuację lawinową.
TOPR ostrzega przed trudnymi warunkami w górach
TOPR ostrzega przed trudnymi warunkami w górachFoto: Pawel Uchorczak/Shutterstock

Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach gór są bardzo trudne, jest bardzo ślisko, a zalegający na szlakach śnieg jest twardy i zmrożony. Na graniach wieje silny wiatr. Na niżej położonych szlakach i drogach do schronisk występują liczne oblodzenia.

Tatrzański Park Narodowy apeluje o niewchodzenie na taflę Morskiego Oka. Lód w wielu miejscach jest cienki, pod naporem może się załamać.

Wypadki w górach

Warunki do uprawiania turystyki narciarskiej są także bardzo trudne. Pokrywa śnieżna jest zbyt cienka, szczególnie na niżej położonych szlakach. Wystają tam kamienie, a gleba i roślinność nie są wystarczająco zabezpieczone. Narciarze mogą natomiast od wczoraj korzystać z uruchomionego wyciągu i przygotowanego stoku w Kotle Gąsienicowym.

W ostatnich dniach doszło do serii wypadków w Tatrach, gdy nieprzygotowani do wysokogórskich, zimowych wędrówek, ześlizgiwali się ze szlaków, a nawet spadali w dół. W wielu przypadkach trzeba ich było sprowadzać na dół. Ratownicy TOPR wspomagani przez śmigłowiec mieli pełne ręce roboty.

pkur

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem