Zmiany nazw ulic i rond. Posłowie PiS złożyli projekt ustawy
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy określającej, na jakich zasadach będzie można zmieniać nazwy obiektów w przestrzeni publicznej. Politycy chcą, aby nadawanie nowych nazw ulicom czy rondom było możliwe tylko w konkretnych przypadkach.
2022-01-13, 17:52
Zgodnie z ustawą, zmiana nazwy obiektu przestrzeni publicznej, która upamiętnia osoby (podmioty) szczególnie zasłużone, a także związane z nimi symbolicznie wydarzenia, przedmioty, daty lub miejsca, będzie dopuszczalna tylko w celu bardziej godnego upamiętnienia ich pamięci przez nadanie ich imienia (nazwy) innemu obiektowi przestrzeni publicznej.
Zmiana będzie możliwa także w sytuacjach, w których będzie to uzasadnione ze względu na ujawnienie nowych, nieznanych wcześniej faktów, podających w wątpliwość zasługi osoby lub podmiotu, na cześć których nazwano obiekt przestrzeni publicznej.
Propagowanie komunizmu i nazizmu niedozwolone
Chodzi między innymi o propagowanie komunizmu, nazizmu, faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego, stosowanie metod i praktyk działania właściwych ustrojowi totalitarnemu lub polegających na szpiegostwie na rzecz obcego państwa czy udział w spisku przeciwko suwerenności i niepodległości Państwa Polskiego - czytamy w projekcie.
REKLAMA
W pozostałych przypadkach nie będzie można zrezygnować z raz dokonanej formy upamiętnienia w postaci nadania obiektowi przestrzeni publicznej patrona lub patronatu.
- "Małość działaczy PO". Joanna Lichocka o braku ulicy im. Lecha Kaczyńskiego w Warszawie
- Rondo Romana Dmowskiego. Negatywna opinia ekspertów i varsavianistów ws. zmiany nazwy
bartos
REKLAMA