X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Tysiące ludzi bez prądu, strażacy walczą ze skutkami żywiołu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 14:40
Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem niemal w całym kraju. PGE Dystrybucja poinformowało, ze 33 tys. odbiorców nie ma prądu, a ponad sto interwencji zanotowali w piątek do wczesnego popołudnia strażacy w Podlaskiem.
Na północy wiatr w porywach do 100 kmh
Na północy wiatr w porywach do 100 km/hFoto: shutterstock.com/SingerGM

W rejonie Zatoki Gdańskiej, Zalewu Wiślanego, ale także w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim prędkość wiatru może wynosić do 100 kilometrów na godzinę. - Na tych obszarach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed tym niebezpiecznym zjawiskiem pogodowym - mówiła Emilia Szewczak.

Nieco słabsze porywy bo do 90 kilometrów na godzinę, występują w województwach: kujawsko-pomorskim, mazowieckim, lubelskim i częściowo w wielkopolskim, łódzkim i świętokrzyskim.

Ponad 100 interwencji strażaków

Ponad sto interwencji zanotowali w piątek do wczesnego popołudnia strażacy w Podlaskiem w związku ze skutkami silnego wiatru - podało Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa PSP w Białymstoku. PGE Dystrybucja poinformowało, ze 33 tys. odbiorców nie ma prądu.

Strażacy informują, że w zdarzeniach nie ucierpiał żaden człowiek. Kilkanaście samochodów zostało uszkodzonych w Białymstoku. Na te auta stojące na zakładowym parkingu przy ul. Produkcyjnej spadła konstrukcja z panelami fotowoltaicznymi - podali strażacy.

Na zdjęciach z miejsca zdarzenia publikowanych w mediach społecznościowych widać, że zniszczenia są duże. Auta są zniszczone w różnym stopniu (mają pobite szyby, poniszczone karoserie), widać także np. wybite szyby w oknach zakładu, uszkodzone elementy dachu zakładu, na dachu widać też pozostałości metalowej konstrukcji, na której były panele fotowoltaiczne.

Panele fotowoltaiczne osunęły się na samochody

Kpt. Dawid Juchimowicz z PSP powiedział na miejscu zdarzenia, że strażacy "dostali informację, że panele fotowoltaiczne osunęły się na samochody, 13 z nich zostało zniszczonych" (Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa PSP mówi o 11 uszkodzonych samochodach). Konstrukcja z panelami miała zostać poderwana przez silny wiatr. Strażacy informują, że pracownicy odłączali prąd z instalacji, strażacy to zabezpieczali, także teren. Juchimowicz dodał, że niewykluczone, że niektóre samochody będą się nadawać tylko do kasacji, bo zniszczenia są znaczne.

Posłuchaj
00:13 11501244_1.mp3 IMGW: na północy wiatr w porywach do 100 km/h (IAR)

- Do ok. 33 tys. wzrosła w piątek po południu liczba odbiorców, którzy nie mają prądu - poinformowała Agnieszka Bajerska z PGE Dystrybucja SA. Najwięcej odbiorców bez prądu, blisko 18 tys., jest w Rejonie Energetycznym Białystok Teren. Bajerska podała, że dotyczy to przede wszystkim terenu powiatów monieckiego, sokólskiego i białostockiego. Na terenie RE Łomża bez prądu pozostaje ok. 7,3 tys., RE Bielsk Podlaski ok. 5,2 tys., RE Suwałki ok. 3,3 tys. odbiorców.

Bajerska powiedziała, że w terenie pracuje ponad 80 ekip usuwających awarie. Wyjaśniła, że tam, gdzie linia przyjmuje napięcie, to załączone jest ono zdalnie, a jeśli dany odcinek linii nie przyjmuje napięcia, to wtedy - jak dodała - jedzie wóz lokalizacyjny, sprawdza, jak wygląda sytuacja i jeżeli nie są w stanie sami jej naprawić, wzywana jest ekipa. Bajerska podała, że wiatr ma się uspokajać, więc energetycy liczą, że nie powstanie więcej szkód.

Z najnowszego komunikatu IMGW wynika, że siny wiatr daje się we znaki mieszkańcom całego regionu. Posterunki meteorologiczne zanotowały np. porywy wiatru do 70-75 km/h w Różanymstoku i Jabłonowie-Wypychach, a w Biebrzy - 83 km/h. "W innych punktach porywy osiągają 50-65 km/h. Jednak lokalnie nadal jeszcze możliwe wartości do 90-100 km/h" - podano w komunikacie.

>>> PO WIĘCEJ INFORMACJI O SYTUACJI POGODOWEJ W POLSCE ZAPRASZAMY NA PORTAL POLSKIEGO RADIA KIEROWCÓW <<<

Czytaj więcej:

dn

Czytaj także

Porywisty wiatr i ślizgawica na drogach. IMGW ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2022 03:36
Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem na północy kraju - porywy mogą sięgać do 90 km/h. Ponadto do południa we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju można spodziewać się marznących opadów powodujących gołoledź.
rozwiń zwiń