X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Historia sprawców zbrodni w Auschwitz. Muzeum udostępniło wirtualne lekcje

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 15:44
Muzeum Auschwitz udostępniło za pośrednictwem internetu dwie lekcje opowiadające o historii niemieckiego obozu Auschwitz w kontekście sprawców zbrodni. Materiały przygotowało Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. 
Muzeum Auschwitz udostępniło wirtualne lekcje o sprawcach zbrodni
Muzeum Auschwitz udostępniło wirtualne lekcje o sprawcach zbrodniFoto: Luka Dakskobler/ Shutterstock

Autorem lekcji o załodze SS jest kierownik centrum badań Miejsca Pamięci dr Piotr Setkiewicz, a o kobietach służących w SS Sylwia Wysińska z tamtejszego archiwum.

- Spojrzenie na mężczyzn i kobiety, sprawców zbrodni w Auschwitz, a także analiza ich powojennych tłumaczeń, to ważna lekcja tego, jaką siłę może mieć ideologia nienawiści i odczłowieczenia; jak, działając w jej imię zwyczajni ludzie: ojcowie, mężowie, żony czy matki nie zwracali uwagi na cierpienie ludzi w Auschwitz - powiedziała szefowa e-learningu w Centrum Agnieszka Juskowiak-Sawicka.

Jak dodała, "to, w jaki sposób sprawcy potrafili stworzyć i uwierzyć w światopogląd, według którego niektórych ludzi można i należy odizolować, traktować z okrutny sposób i wreszcie uśmiercić, żyjąc jednocześnie w odrębnym świecie swoich rodzin, przyjaciół i społeczności, jest uderzające". 

"Nie mogli przypomnieć sobie, aby robili coś złego"

Autor lekcji "Załoga SS w KL Auschwitz" dr Piotr Setkiewicz wskazał, że "esesmani kierowani tu do służby w początkowym okresie pochodzili przeważnie z załóg obozów koncentracyjnych, głównie Dachau, Buchenwaldu, Sachsenhausen i Mauthausen, z ośrodków szkoleniowych i z jednostek frontowych Waffen SS".

"Potem jednak, starając się zaradzić brakom kadrowym, coraz częściej kierowani byli do Auschwitz esesmani starsi wiekiem, z różnych względów niezdolni do służby wojskowej oraz tzw. volksdeutsche z Jugosławii, Rumunii i z Węgier. (…) Po zakończeniu wojny schwytani i postawieni przed sądem nie mogli przypomnieć sobie, aby będąc w Auschwitz, robili coś złego. W większości przypadków organa prokuratorskie nie były w stanie odnaleźć świadków konkretnych popełnianych przez oskarżonych zbrodni" - napisał Piotr Setkiewicz.

Kobiety w Auschwitz

Dr Sylwia Wysińska wskazała natomiast, że w Auschwitz w SS służyło ponad 200 kobiet. "Ze względu na przydział obowiązków można je podzielić na trzy grupy. Najliczniejszą stanowiły nadzorczynie, których głównym zadaniem było nadzorowanie kierowanych do obozu od marca 1942 r. więźniarek. Drugą grupę tworzyły pracownice służby łączności, które pracowały w biurach komendantury w charakterze radiotelegrafistek, stenotypistek i telefonistek. Do ostatniej należy zaliczyć Siostry Niemieckiego Czerwonego Krzyża oraz pielęgniarki stowarzyszone w Narodowosocjalistycznym Związku Niemieckich Sióstr Rzeszy" - napisała.

Dodała, że spośród blisko 200 kobiet pełniących w latach 1942-1945 służbę w obozie Auschwitz tylko nieliczne zostały ukarane. Żadna nie przyznawała się do winy. Swój udział w zbrodniach próbowały umniejszać, tłumacząc, że w stosunku do więźniarek zachowywały się przyzwoicie.

Lekcje "Załoga SS w KL Auschwitz" oraz "Kobiety w służbie SS" dostępna jest TUTAJMiędzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne. Dodatkowo Muzeum Auschwitz jest pionierem e-learningu w instytucjach tego typu w Polsce. Pierwszą lekcję, przybliżającą historię obozu opublikowało w 2012 r.

Rys historyczny 

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów.

W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Do obozu deportowali też ok. 150 tys. Polaków, z których blisko połowa nie przeżyła. W Auschwitz ginęli też Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości. 

Czytaj więcej:

nj

Czytaj także

Józef Garliński. Więzień z numerem 121421

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 05:48
- W Nowym Jorku, kiedy zobaczono numer obozowy na moim ramieniu, uznano mnie za Żyda. Gdy powiedziałem, że byłem Polakiem więzionym w Auschwitz - nie dawano mi wiary.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje wokół zdjęcia Muzeum Auchwitz. Fotografia ilustrowała życzenia na chanukę

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2021 22:56
Zdjęcie ilustrujące życzenia z okazji żydowskiego święta ukazuje m.in. afgańskie kobiety w burce. Dyrektor placówki Piotr Cywiński wyjaśnił, że fotografia ma "uzmysłowić kontekst świętowania".
rozwiń zwiń