more_horiz
Wiadomości

Prezydent spotkał się z przedstawicielami Kościołów. "Dziękuję za postawę współdziałania w niesieniu dobra"

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2022 15:40
Prezydent Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych obecnych w Polsce oraz Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Przybyłym do Pałacu Prezydenckiego podziękował przede wszystkim za słowa nadziei i otuchy wlewane w serca wiernych w trudnym czasie pandemii. 
Prezydent Andrzej Duda podziękował m.in za pomoc udzielaną żołnierzom i funkcjonariuszom
Prezydent Andrzej Duda podziękował m.in za pomoc udzielaną żołnierzom i funkcjonariuszomFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Kancelarii Prezydenta we wtorek (18.01) para prezydencka spotkała się z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych i Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

Symbol wspólnoty

Andrzej Duda podkreślił, że spotkania przedstawicieli Kościołów i związków wyznaniowych to symbol tworzonej razem wspólnoty i gotowości bycia razem, szczególnie w trudnych okresach naszej historii. Podziękował także, za wyrażanie wiary w wyjście z pandemii jako prawdziwe społeczeństwo i wspólnota.

- Dziękuję, że (...) jesteście państwo tutaj, symbolizując trwanie i wiarę w to, że pokonamy wszystkie trudności i dzięki pomocy Opatrzności zdołamy wyjść z tej pandemii jako społeczeństwo, wielka wspólnota ludzi, którzy żyją na tej ziemi w naszym kraju, współtworząc jego przyszłość. Ale także pokazując, że chcemy być razem i mamy gotowość do bycia razem i że jest to kontynuacja tej wielkiej tradycji wspólnotowej Rzeczypospolitej, w której mieszkali ludzie różnych narodowości, wyznań, ale którzy byli związani przede wszystkim ze sobą pewnym kanonem wartości, który dla wszystkich jest ważny niezależnie od tego, jaką religię wyznajemy, w jakim języku modlimy się do Pana Boga - powiedział prezydent.

Postawa zrozumienia i współdziałania 

Prezydent Andrzej Duda podziękował również za pomoc niesioną przez Kościoły i związki wyznaniowe na wschodzie kraju migrantom docierającym do Polski z terenu Białorusi oraz mieszkańcom terenów przygranicznych.

- Dziękuję za postawę zrozumienia, ale przede wszystkim za postawę współdziałania w niesieniu dobra tam, gdzie to było potrzebne zarówno ludziom, którzy przeszli naszą granicę, migrantom, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji, bardzo często w lesie szukali pomocy, zbliżając się do miejscowości, i tę pomoc od ludzi najczęściej otrzymywali. Dziękuję za to, że wśród wspólnoty Polaków mieszkających przy granicy białoruskiej, ale także przedstawicieli mniejszości białoruskiej, litewskiej i wspólnoty tatarskiej tę pomoc znajdowali - powiedział Andrzej Duda.

Pomoc dla polskich służb

Dziękował również za pomoc udzielaną żołnierzom i funkcjonariuszom, na przykład w formie poczęstunków przygotowywanych przez mieszkańców. - Dziękuję za zrozumienie, że ta sytuacja dla nas wszystkich nie jest i nie była łatwa, zwłaszcza w obliczu tego, co dzieje się dalej poza naszymi granicami, (...) gdzie w zagrożeniu są nasi sąsiedzi, przyjaciele, narody, z którymi od lat żyjemy w sąsiedztwie i na których suwerenności i wolności ogromnie nam zależy - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

W tradycyjnych noworocznych spotkaniach z parą prezydencką biorą udział hierarchowie Kościoła rzymskokatolickiego, a także przedstawiciele wspólnot żydowskiej i muzułmańskiej oraz hierarchowie Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Posłuchaj
00:27 11507396_1.mp3 Prezydent podczas spotkania z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych (IAR) 

Zobacz także: wiceminister edukacji i nauki Tomasz Rzymkowski w Polskim Radiu 24

Czytaj również:

nt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem