more_horiz
Wiadomości

Jakóbik: wypracowanie porozumienia ws. Turowa leży także w interesie Czechów

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2022 17:42
- Jeżeli Polska zapłaci karę, nie będzie żadnych pieniędzy dla czeskich regionów. Nasza strona nie będzie zobowiązana, żeby im cokolwiek dać. Dlatego to porozumienie jest również w interesie Czechów - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Jakóbik, ekspert ds. energetyki (biznesalert.pl). 
Wojciech Jakóbik skomentował w PR24 stan negocjacji polsko-czeskich ws. kopalni Turów
Wojciech Jakóbik skomentował w PR24 stan negocjacji polsko-czeskich ws. kopalni TurówFoto: videomundum/ Shutterstock

Podczas audycji "Świata pogląd" została poruszona kwestia porozumienia z Czechami ws. kopalni Turów. 

- Uzgodnienia są tajne, więc możemy tylko spekulować - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Wojciech Jakóbik. Dodał, że "nieoficjalnie można usłyszeć, że zostało jeszcze kilka spraw do uzgodnienia". - Nie są one wcale proste, ale jeśli będzie wola polityczna po obu stronach, to uda się przezwyciężyć tę ostatnią przeszkodę i zawrzeć porozumienie polityczne - ocenił. 

"Oby tak było tym razem"

W rozmowie ekspert przypomniał również słowa minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, która przekazała, że już niewiele dzieli Polskę i Czechy od porozumienia. - Warto iść w tym kierunku, ale nie jest powiedziane, że to się uda - podkreślił ekspert ds. energetyki. 

Zaznaczył, że już wielokrotnie byliśmy blisko porozumienia. - Słyszeliśmy już sporo zapewnień polityków z obu stron, że to porozumienie jest w zasięgu ręki. Oby było tak tym razem - powiedział. Natomiast do rozstrzygnięcia pozostaje długość tej umowy. - Polacy chcieliby krótkiej, z kolei strona czeska - jak najdłuższej - tłumaczył.

Również do rozwiązania zostaje zwierzchnictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, a dokładniej to, czy będzie on pilnował tego, aby nie doszło do nadużyć w umowie, oraz tego, aby strona czeska nie skarżyła Polaków za pół roku w innej sprawie, którą sobie wykoncypuje. - Zobaczymy, czy uda się dojść w tych kwestiach do porozumienia. Jeśli tak, to rzeczywiście będziemy je mieć, ale jeszcze go nie ma - powiedział Wojciech Jakóbik.

Dodał, że "jeżeli zdarzyłoby się tak, że nie będzie ugody, a Polska zapłaci karę w Trybunale Sprawiedliwości UE, to po jej zapłaceniu nie będzie ona w żaden sposób zobowiązana do odpowiedzi na oczekiwania Czechów, jeśli chodzi o wydatki na rzecz ochrony środowiska w tych regionach". - Nie będzie żadnych pieniędzy dla tych regionów, jeżeli Polska zapłaci karę, nie będzie zobowiązana, żeby cokolwiek dać. Dlatego to porozumienie jest również w interesie Czechów - ocenił gość Polskiego Radia 24.

- Mamy tam nowy rząd, a wszystko jest lepsze od rządu Andreja Babisza, który nie lubił się z Polakami od czasu sporu o PKN Orlen - powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

Posłuchaj
10:58 PR24_AAC 2022_01_19-16-48-26.mp3 Wojciech Jakóbik: to porozumienie jest również w interesie Czechów (Świata Pogląd/ Polskie Radio 24)

Czytaj także:

* * *

Audycja: "Świata pogląd"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: Wojciech Jakóbik, ekspert ds energetyki, biznesalert.pl

Data emisji: 19.01.2022

Godzina emisji: 16.47

nj

Zobacz także

Zobacz także