more_horiz
Wiadomości

Kwarantanna będzie krótsza. Wiceminister zdrowia zapowiada zmiany

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 11:26
Czas trwania kwarantanny zostanie skrócony - wynika z zapowiedzi wiceszefa Ministerstwa Zdrowia Waldemara Kraski. Szczegóły na dzisiejszej konferencji przedstawić ma minister zdrowia Adam Niedzielski.
Czas trwania kwarantanny ma zostać skrócony
Czas trwania kwarantanny ma zostać skróconyFoto: Adam Chelstowski/Forum

Kraska poinformował również, że wykonywanie testów na COVID-19 w aptekach powinno być możliwe już od przyszłego tygodnia.

O możliwość skrócenia kwarantanny Kraska pytany był w piątek w Radiu Plus. - Dzisiaj jest konferencja ministra zdrowia, myślę, że wiele ciekawych wątków zostanie poruszonych i że wiele decyzji państwo usłyszycie, nie chcę tego uprzedzać - odparł wiceminister.

Dopytywany, czy szef MZ poruszy również kwestię skrócenia czasu trwania kwarantanny, Kraska potwierdził. - Czyli nie zdradzi pan, o ile zostanie skrócona, ale zostanie skrócona? – dopytywał prowadzący rozmowę dziennikarz, po czym wiceminister przytaknął.

Testy w aptece

Kraskę pytano również o to, kiedy ruszy możliwość przeprowadzenia w aptece rejestrowanego w systemie testu przeciwko COVID-19. O planach w tym zakresie Niedzielski informował w tę środę.

- Pracujemy nad tym, żeby dostępność testowania była możliwa w każdej aptece w Polsce. Tak, żeby każdy obywatel mógł wejść do apteki - przechodząc albo mając kiepskie samopoczucie - i wykonać test antygenowy - informował.

W piątek Kraska przekazał, że rozporządzenie w tej sprawie jest już "praktycznie gotowe". - Chcemy, to jak najszybciej wdrożyć. Widzimy, że w czasie piątej fali najważniejszą metodą testowania będzie test antygenowy - podkreślił. Jego zdaniem taka możliwość mogłaby być wdrożona już w przyszłym tygodniu.

W rozmowie padło też pytanie o projekt ustawy o weryfikacji statusu zdrowotnego. Wiceminister nie powiedział wprost, czy trafi on pod obrady najbliższego posiedzenia Sejmu. - Zobaczymy. Posiedzenie Sejmu będzie w następnym tygodniu. W polityce nigdy nie ma rzeczy stuprocentowo pewnych, zobaczymy, jaka będzie sytuacja - mówił.

Czytaj także:

***

Wiceminister poinformował też, że dość zaawansowane są rozmowy w sprawie obowiązkowych szczepień służb mundurowych i nauczycieli. - Minister Niedzielski rozmawia z szefami resortów, więc myślę, że niedługo jakaś konkluzja z tego będzie - powiedział Kraska.

as

Zobacz także

Zobacz także