more_horiz
Wiadomości

Prace Modzelewskiego w CSW w Warszawie. "Kraj nad Wisłą" jako przekrojowa prezentacja twórczości

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 17:20
W Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie zostaną zaprezentowane prace Jarosława Modzelewskiego. Wystawa "Kraj nad Wisłą" będzie pierwszą przekrojową prezentacją twórczości artysty. Obrazy będzie można oglądać do 24 kwietnia.
Wystawa prac Jarosława Modzelewskiego w CSW Zamek Ujazdowski
Wystawa prac Jarosława Modzelewskiego w CSW Zamek UjazdowskiFoto: PAP/Albert Zawada

Tytuł wystawy "Kraj nad Wisłą" nawiązuje do wątków, które pojawiają się w malarstwie Jarosława Modzelewskiego. Wisła pojawi się więc dosłownie, ale artysta wiele czasu poświęca też odmalowywaniu codziennych czynności wokół Wisły i szerzej - dziejących się w Polsce.

Kurator wystawy Marcel Skierski wyjaśniał, że wystawa jest czymś pomiędzy prezentacją całości dorobku Jarosława Modzelewskiego a wystawą problemową, która ukazuje go jako malarza polskiego - malującego Polaków i Polskę.

Marcel Skierski powiedział, że pierwszym i najważniejszy kluczem w pracy kuratorskiej było dla niego znalezienie obrazów, które odnoszą się do Wisły, polskości i rozwoju Jarosława Modzelewskiego jako malarza. Chodziło też o pokazanie różnorodności, stąd obecność prac nawiązujących do malarstwa abstrakcyjnego, ale i do realistycznie odmalowanych pejzaży.

Jarosław Modzelewski powiedział, że wiele z jego prac nigdy nie było wystawianych razem i jest ciekawy efektu, jaki to wywoła. Jak mówił, pomimo dużego zróżnicowania obrazów, można zauważyć pewną spójność w ich klimacie, który na przestrzeni lat pozostaje taki sam.

Bohaterowie "są nami"

Artysta wyjaśniał, że bohaterami jego prac są ludzie zanurzeni w konkretne miejsca, w które rzucił je los. - Są nami - powiedział Jarosław Modzelewski.

Przestrzeń ekspozycyjną podporządkowano kształtowi odnoszącemu się do symbolu Rodła, zaczerpniętego z jednego z pierwszych obrazów Modzelewskiego z 1980 roku. Ten obraz będzie punktem wyjścia do prezentacji kolejnych etapów twórczości malarza.

Jarosław Modzelewski to współtwórca i uczestnik ponad trzydziestu wystaw oraz akcji Gruppy w latach 1982-1992.
Jest laureatem wielu nagród, w tym "Paszportu Polityki" w 1998 roku.

Jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą, a także w zbiorach publicznych, między innymi w muzeach narodowych w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

Posłuchaj
00:24 11513949_2.mp3 Wystawa prac Jarosława Modzelewskiego w CSW Zamek Ujazdowski (IAR)

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także