more_horiz
Wiadomości

85. urodziny Zbigniewa Bargielskiego. Minister kultury wyraził uznanie dla kompozytora

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 18:52
Z okazji 85. urodzin Zbigniewa Bargielskiego wicepremier, minister kultury Piotr Gliński napisał list skierowany do kompozytora. Jak podkreślił "obrana przez pana droga artystyczna zaowocowała wspaniałymi utworami, które trwale zapisały się w skarbnicy dokonań kultury polskiej".
Życzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego dla Zbigniewa Bargielskiego z okazji 85. urodzin
Życzenia ministra kultury i dziedzictwa narodowego dla Zbigniewa Bargielskiego z okazji 85. urodzinFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

"Proszę przyjąć najserdeczniejsze życzenia z okazji jubileuszu urodzin oraz wyrazy głębokiego uznania dla pańskich dokonań artystycznych. (…) Obrana przez pana droga artystyczna zaowocowała wspaniałymi utworami, które na trwałe zapisały się w skarbnicy dokonań kultury polskiej" - napisał w liście wicepremier.

"Indywidualny charakter twórczości" 

Piotr Gliński, gratulując dziesiątków istotnych dla kultury narodowej sukcesów twórczych, które - jak ocenił - sytuują Bargielskiego w gronie najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych, wyraził szczególny podziw dla "wyjątkowej, całkowicie autonomicznej pozycji jego dzieła". "Pańska twórczość, rozwijająca się drogą harmonijnej ewolucji, pozostaje w pełni homogeniczna, a dzieła cechują się właściwym dla najwybitniejszych twórców indywidualnym charakterem" - zaznaczył szef MKiDN.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreślił, że utwory Zbigniewa Bargielskiego cieszą się nie tylko wielkim uznaniem publiczności, lecz także najwybitniejszych wykonawców.

Uznanie dla kompozytora od wielu środowisk 

"Dość wspomnieć entuzjastyczne wypowiedzi Wandy Wiłkomirskiej na temat »Koncertu na skrzypce i orkiestrę«, który solistka wykonywała z ogromnym sukcesem. Podobne uznanie zyskały zarówno pańskie dzieła kameralne, szczególnie zaś kwartety smyczkowe, jak i utwory symfoniczne, oratoryjne i operowe, które były wykonywane w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Australii i Ameryce Południowej" - wskazał Piotr Gliński.

Wicepremier zwrócił uwagę, że wyrazem szczególnego uznania dla twórczości artysty było włączenie kompozycji "Trigonalia na gitarę, akordeon, perkusję i orkiestrę" do projektu "100 na 100 Muzyczne dekady wolności", zrealizowanego przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne na 100-lecie Niepodległości.

Wyróżniony Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski 

Szef MKiDN podkreślił, że za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury muzycznej Bargielski był wielokrotnie wyróżniany znaczącymi nagrodami na krajowych i międzynarodowych konkursach kompozytorskich. Jego dokonania zostały uhonorowane m.in. Nagrodą Doroczną Związku Kompozytorów Polskich oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Zbigniew Bargielski urodził się 21 stycznia 1937 roku w Łomży. Studiował prawo na Uniwersytecie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie (1954-57). W 1958 roku rozpoczął studia kompozytorskie w warszawskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej pod kierunkiem Tadeusza Szeligowskiego. Kontynuował je w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach, uzyskując dyplom w 1964 roku. W latach 1966-67 odbywał studia uzupełniające w Paryżu, a w 1972 roku - w Hochschule für Musik w Grazu. W 1986 roku został stypendystą Deutscher Akademischer Austauschdienst.

Blisko 200 kompozycji 

Dorobek kompozytorski Zbigniewa Bargielskiego obejmuje blisko 200 kompozycji reprezentujących różne gatunki i formy. Jego utwory były wykonywane w wielu krajach Europy, w Stanach Zjednoczonych, Japonii, Australii i Ameryce Południowej.

Jest laureatem wielu konkursów kompozytorskich. W 1965 roku otrzymał I nagrodę w Konkursie Młodych Związku Kompozytorów Polskich za "Parades" na orkiestrę. W 1976 roku jego Kwartet smyczkowy nr 1 "Alpejski" (1976) uzyskał II nagrodę w Konkursie Kompozytorskim im. Artura Malawskiego w Krakowie, zaś w 1981 roku otrzymał rekomendację Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu. "Sen mara" na tenor i fortepian do słów Kazimierza Wierzyńskiego (1982) zdobył z kolei III nagrodę w Konkursie im. Karola Szymanowskiego w 1982 roku, a utwór "Trigonalia na gitarę, akordeon, perkusję i orkiestrę kameralną" w 1995 roku był rekomendowany przez Międzynarodową Trybunę Kompozytorów UNESCO w Paryżu.

Czytaj również:

Bargielski obok kompozycji zajmuje się publicystyką i pedagogiką muzyczną. Był profesorem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, kierownikiem Katedry Teorii Muzyki i Kompozycji przy Wydziale Kompozycji oraz Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku tej uczelni. W latach 2005-2014 prowadził klasę kompozycji w Akademii Muzycznej w Krakowie.

Utwory kompozytora ukazały się na płycie CD Polskiego Radia w serii "Muzyka Naszych Czasów" (2006), a w 2012 roku firma CD Accord wydała jego kwartety smyczkowe w wykonaniu Kwartetu Śląskiego. Płyta była rekomendowana jako Critics’ Choice for February 2013 przez "Music Web International" i otrzymała nominację do nagrody Fryderyk 2013. 

nt

Zobacz także

Zobacz także