Obecnie przy przekroczeniu prędkości o ponad 31 kilometrów na godzinę najniższy mandat wynosi 800 złotych. Kwota ta stopniowo wzrasta aż do dwóch i pół tysiąca złotych, przy przekroczeniu prędkości o więcej niż 71 kilometrów na godzinę. Od początku września przekroczenie prędkości o więcej niż 30 kilometrów na godzinę będzie karane podwójnie, jeśli dojdzie do niego w warunkach recydywy.
- Można zaobserwować, że kierowcy jeżdżą wolniej. To pokazują statystyki systemu fotoradarów, którym zarządza Inspekcja Transportu Drogowego. Jeśli porównać 2 tygodnie tego roku do analogicznego okresu ubiegłego roku, możemy powiedzieć, że liczba zarejestrowanych przez system fotoradarów naruszeń spadła o ponad 10 000. Do 16 stycznia system fotoradarów zarejestrował około 26 800 naruszeń. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to ponad 37 600. Zatem kierowcy zdjęli nogę z gazu - mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
Duże przekroczenia prędkości
Alvin Gajadhur zaznaczał, że wciąż rejestrowane są znaczące przekroczenia prędkości.
- Gros zarejestrowanych przez fotoradary naruszeń dotyczy przekroczeń prędkości od 11 do 20 km, to ponad 40% zarejestrowanych naruszeń, ale aż 730 kierowców jechało ponad 50 km na godzinę ponad dozwoloną normę. Są niechlubni rekordziści. To jest kierowca, który poruszał się mostem Poniatowskiego w Warszawie z prędkością 165 km na godzinę przy ograniczeniu do 50 i kierowca, który na alei Stanów Zjednoczonych, też w Warszawie, został zarejestrowany przez fotoradar, gnając 194 km/h przy ograniczeniu do 80 – powiedział Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
» INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «
Wzrosły także mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, co jest najczęstszą przyczyną wypadków oraz za jazdę pod wpływem alkoholu.
00:37 11515435_1.mp3 Gajadhur o wpływie wyższych mandatów na kierowców (źr. IAR/TVP)
00:37 11515435_1.mp3 Gajadhur o przekroczeniach prędkości (IAR/TVP)
Czytaj także:
Nowy taryfikator mandatów drogowych wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku. fot. PAP/Maciej Zieliński