more_horiz
Wiadomości

Gajadhur: wyższe mandaty sprawiły, że kierowcy zdjęli nogę z gazu

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2022 16:57
- Kierowcy po zmianie taryfikatora mandatów jeżdżą wolniej - poinformował Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur. Od początku roku obowiązują nowe, wyższe stawki kar za przekroczenie prędkości. Alvin Gajadhur mówił w TVP Info, że wpłynęło to na ostrożność jazdy kierowców.
Wprowadzona w styczniu regulacja podwyższa maksymalną wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd - z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększa wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant - z 500 zł do 5 tys. zł
Wprowadzona w styczniu regulacja podwyższa maksymalną wysokość grzywny, którą może nałożyć sąd - z 5 do 30 tys. zł oraz zwiększa wysokość mandatów, jakie nałożyć może policjant - z 500 zł do 5 tys. złFoto: FORUM/Daniel Dmitriew

Obecnie przy przekroczeniu prędkości o ponad 31 kilometrów na godzinę najniższy mandat wynosi 800 złotych. Kwota ta stopniowo wzrasta aż do dwóch i pół tysiąca złotych, przy przekroczeniu prędkości o więcej niż 71 kilometrów na godzinę. Od początku września przekroczenie prędkości o więcej niż 30 kilometrów na godzinę będzie karane podwójnie, jeśli dojdzie do niego w warunkach recydywy.

- Można zaobserwować, że kierowcy jeżdżą wolniej. To pokazują statystyki systemu fotoradarów, którym zarządza Inspekcja Transportu Drogowego. Jeśli porównać 2 tygodnie tego roku do analogicznego okresu ubiegłego roku, możemy powiedzieć, że liczba zarejestrowanych przez system fotoradarów naruszeń spadła o ponad 10 000. Do 16 stycznia system fotoradarów zarejestrował około 26 800 naruszeń. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to ponad 37 600. Zatem kierowcy zdjęli nogę z gazu - mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Duże przekroczenia prędkości

Alvin Gajadhur zaznaczał, że wciąż rejestrowane są znaczące przekroczenia prędkości.

- Gros zarejestrowanych przez fotoradary naruszeń dotyczy przekroczeń prędkości od 11 do 20 km, to ponad 40% zarejestrowanych naruszeń, ale aż 730 kierowców jechało ponad 50 km na godzinę ponad dozwoloną normę. Są niechlubni rekordziści. To jest kierowca, który poruszał się mostem Poniatowskiego w Warszawie z prędkością 165 km na godzinę przy ograniczeniu do 50 i kierowca, który na alei Stanów Zjednoczonych, też w Warszawie, został zarejestrowany przez fotoradar, gnając 194 km/h przy ograniczeniu do 80 – powiedział Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

» INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

Wzrosły także mandaty za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, co jest najczęstszą przyczyną wypadków oraz za jazdę pod wpływem alkoholu.

Posłuchaj
00:37 11515435_1.mp3 Gajadhur o wpływie wyższych mandatów na kierowców (źr. IAR/TVP)
Posłuchaj
00:37 11515435_1.mp3 Gajadhur o przekroczeniach prędkości (IAR/TVP)

Czytaj także:

Nowy taryfikator mandatów drogowych wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku. fot. PAP/Maciej Zieliński Nowy taryfikator mandatów drogowych wszedł w życie 1 stycznia 2022 roku. fot. PAP/Maciej Zieliński

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem