Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego z okazji 159. rocznicy wybuchu powstania styczniowego wyświetlono w sobotę herb powstańców. W mediach społecznościowych prezydent Andrzej Duda, prezentując iluminację pałacu napisał: "Za Naszą i Waszą Wolność!". 

2022-01-22, 20:20

Rocznica wybuchu powstania styczniowego. Okolicznościowa iluminacja na fasadzie Pałacu Prezydenckiego
Na fasadzie Pałacu Prezydenckiego wyświetlono herb powstańców styczniowych. Foto: Twitter @AndrzejDuda/Grzegorz Jakubowski/KPRP

"Trzy symbole na fasadzie Pałacu Prezydenckiego. Orzeł, Pogoń i Archanioł Michał. Dziś rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Za Naszą i Waszą Wolność!" - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Powstanie styczniowe. Rys historyczny 

Powstanie styczniowe, największy zryw niepodległościowy XIX w., rozpoczęło się 22 stycznia 1863 r. Manifestem Tymczasowego Rządu Narodowego. Objęło tereny zaboru rosyjskiego i miało charakter wojny partyzanckiej. Jak oceniają historycy, podczas powstania miało miejsce ponad tysiąc starć, a w siłach polskich uczestniczyło w sumie ok. 200 tys. osób.

Jego pierwszym przywódcą był Ludwik Mierosławski, który jednak po miesiącu utracił tę funkcję. Później dyktatorami powstania byli Marian Langiewicz i Romuald Traugutt, który stał się tragicznym symbolem zrywu. Aresztowany na skutek denuncjacji i więziony na Pawiaku został skazany przez rosyjski sąd wojskowy na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano na stokach Cytadeli Warszawskiej 5 sierpnia 1864 r.

Po zakończeniu powstania Polaków dotknęły liczne represje m.in. konfiskata majątków szlacheckich, kasacja klasztorów na obszarze Królestwa Polskiego, wysokie kontrybucje i aktywna rusyfikacja. Za udział w powstaniu władze carskie skazały na śmierć co najmniej 669 osób. Na zesłanie skazano przynajmniej 38 tysięcy osób.

REKLAMA

Czytaj więcej:

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej