Naukowcy ostrzegają. Wieczorny rytuał niszczy twój sen

Norwescy naukowcy dostrzegli korelację między aktywnością przed ekranem i problemami ze snem. Analiza wykazała, że "każda dodatkowa godzina spędzona przed ekranem wiązała się z 63 proc. wzrostem ryzyka bezsenności i krótszym snem o 24 minuty".

2025-04-01, 15:51

Naukowcy ostrzegają. Wieczorny rytuał niszczy twój sen
Naukowcy dostrzegli korelację między aktywnością przed ekranem i bezsennością. Foto: Deposit/East News

Przenalizowano dane od tysięcy studentów

Badania przeprowadził Norweski Instytut Zdrowia Publicznego. Zespół dr Gunnhild Johnsen Hjetland przeanalizował dane ankietowe zebrane od 45 tys. studentów w wieku 18-28 lat. Celem było zbadanie wpływu korzystania z mediów społecznościowych i innych aktywności przed ekranem na sen.

Nie znaleźliśmy żadnych istotnych różnic między mediami społecznościowymi a innymi aktywnościami przed ekranem, co sugeruje, że samo korzystanie z ekranu jest kluczowym czynnikiem zakłócającym sen - stwierdziła dr Hjetland, cytowana przez BBC.

Potrzeba dalszych badań

Eksperci porównali m.in. wpływ oglądania filmów lub telewizji, sprawdzanie mediów społecznościowych, przeglądanie internetu i granie. Jak podaje brytyjski dziennik, spośród osób deklarujących korzystanie z ekranu przed snem, "69 proc. badanych stwierdziło, że korzystali z mediów społecznościowych, a także wykonywali inne aktywności przed ekranem".

Respondentów zapytano, ile nocy tygodniowo korzystali w ten sposób czas przed snem i jak często mają trudności z zasypianiem bądź utrzymaniem snu, czy budzili się zbyt wcześnie lub odczuwali zmęczenie po przebudzeniu. Badani, którzy zadeklarowali takie problemy w ciągu co najmniej trzech nocy/dni w tygodniu, zostali zaklasyfikowani jako osoby zmagające się z bezsennością.

REKLAMA

Czytaj także:

- Badanie to nie może ustalić związku przyczynowo-skutkowego, czy korzystanie z ekranów powoduje bezsenność lub czy uczniowie cierpiący na bezsenność częściej korzystają z ekranów - przyznała dr Hjetland, dodając, że metodologia badania - analiza zgłaszanych przez respondentów doświadczeń - może nie być precyzyjna i zawierać błędy. Niemniej naukowcy wskazują na pewną korelację między aktywnością przed ekranem a problemami ze snem, która wymaga jednak dalszych badań.

Jak poprawić jakość snu?

BBC zamieściła na swoim portalu wskazówki, dotyczące poprawy jakości snu. Eksperci, na których się powołuje, zalecają:

  • Zaprzestanie korzystania z urządzeń cyfrowych - przynajmniej na krótko przed pójściem spać
  • Ustanowienie rutyny. Chodzenie spać i wstawanie każdego dnia o tej samej (bądź zbliżonej) porze, "powinno pomóc w problemach ze snem" - wskazał brytyjski dziennik,
  • Wykonywanie czynności relaksacyjnych przed pójściem spać (zwłaszcza jeśli nie możemy zasnąć), takich jak ćwiczenia oddechowe, czytanie książki, kąpiel,
  • Unikanie kofeiny, alkoholu i obfitych posiłków przed snem,
  • Wykonywanie delikatnych ćwiczeń,
  • Zadbanie, aby czuć się w sypialni komfortowo.

Norwescy naukowcy zwrócili uwagę, że należy zbadać również "zakłócenia powodowane w nocy [nie tylko przed zaśnięciem, ale też w trakcie snu - red.] przez powiadomienia z urządzeń". 

REKLAMA

Czytaj także:

Źródło: BBC/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej