more_horiz
Wiadomości

Nowelizacja Prawa oświatowego. Szefowa Kancelarii Prezydenta podała nowe informacje

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 10:45
Szefowa Kancelarii Prezydenta Grażyna Ignaczak-Bandych na antenie Programu 1 Polskiego Radia przekazała, że "w czwartek w godzinach popołudniowych dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z szefem MEiN Przemysławem Czarnkiem". Jak wskazała, chodzi o nowelizację Prawa oświatowego.
Nowelizację Prawa oświatowego Sejm uchwalił w połowie stycznia. Ustawa wzmacnia rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.
Nowelizację Prawa oświatowego Sejm uchwalił w połowie stycznia. Ustawa wzmacnia rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych.Foto: Dizfoto/Shutterstock

W internetowej części rozmowy na antenie Programu 1 Polskiego Radia szefowa kancelarii prezydenta pytana była o poniedziałkowe spotkanie posłanek KO z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Rozmowy dotyczyły noweli Prawa oświatowego. Po spotkaniu posłanki relacjonowały, że pierwsza dama podzieliła ich obawy dotyczące m.in. kompetencji kuratorów i zwalniania dyrektorów szkół bez wypowiedzenia.

- Trzeba zacząć od tego, że ta ustawa zawiera bardzo dużo niezwykle ważnych, potrzebnych i dobrych rozwiązań, bo to nie jest tak, że tylko są do niej zastrzeżenia - mówiła Ignaczak-Bandych. Jak wskazywała, nowela reguluje m.in. kwestię nauczania zdalnego, nadzoru nad szkołami niepublicznymi czy doskonalenia nauczycieli.

"Doświadczony pedagog"

Szefowa KPRP zauważyła jednak, że pierwsza dama jako "doświadczony pedagog" spojrzała na ustawę z punktu widzenia praktyka, który zajmuje się daną dziedziną. - Ustawa wymaga na pewno w kilku miejscach poważnej rozmowy - powiedziała.

Na pytanie, czy w najbliższych dniach dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy oraz szefa MEiN Przemysława Czarnka, w którym to spotkaniu chciała wziąć udział także pierwsza dama, Ignaczak-Bandych potwierdziła. - To spotkanie odbędzie się w czwartek w godzinach popołudniowych - przekazała.

Posłuchaj
00:20 11519745_1.mp3 Grażyna Ignaczak-Bandych: na czwartek zaplanowano w kancelarii specjalne spotkanie (IAR)

Nowelizacja Prawa oświatowego

Nowelizację Prawa oświatowego Sejm uchwalił w połowie stycznia. Ustawa wzmacnia rolę kuratorów oświaty i zmienia zasady funkcjonowania organizacji pozarządowych w szkołach i placówkach oświatowych. Teraz nowelą zajmuje się Senat.

Zgodnie z nowelizacją dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek - nie później niż na dwa miesiące przed rozpoczęciem zajęć prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje - uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce.

Kurator ma 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia, lub pełnoletniego ucznia. Z procedury tej wyłączono organizacje harcerskie.

Czytaj także:

W noweli zapisano też, że jeśli dyrektor szkoły lub placówki oświatowej nie zrealizuje zaleceń wydanych przez kuratora oświaty, będzie on mógł wezwać go do wyjaśnienia, dlaczego tego nie zrobił. Jeśli dyrektor nadal nie będzie realizował zaleceń, kurator może wystąpić do organu prowadzącego szkołę lub placówkę z wnioskiem o odwołanie dyrektora w czasie roku szkolnego, bez wypowiedzenia.

Organ prowadzący będzie miał 14 dni na odwołanie dyrektora. Jeżeli tego nie zrobi, powierzenie stanowiska dyrektora wygaśnie 14 dni po otrzymaniu wniosku. W nowelizacji nie przewidziano drogi odwołania się.

ZOBACZ TAKŻE: Rzymkowski o nowelizacji Prawa oświatowego


Jedynka/Polskie Radio/PAP/IAR
jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem