Sprawa Turowa. 45 proc. badanych przeciw płaceniu kar, 28 proc. - za
Jak wynika z sondażu dla portalu wPolityce.pl, 45 proc. respondentów jest przeciw płaceniu kar nałożonych na Polskę w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów. 28 proc. badanych popiera opcję płacenia kar.
2022-01-26, 03:30
Portal wPolityce.pl przypomniał, że "20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić nie zamierza".
45 proc. przeciwko płaceniu kar
Według portalu, na jego zlecenie pracownia Social Changes zapytała respondentów, czy Polska powinna zapłacić kary, nałożone na nasz kraj w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów.
"W naszym badaniu opcję zapłacenia kar poparło 28 proc. badanych. Przeciwko opowiedziało się 45 proc. respondentów. 27 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie" - napisał portal.
Z badania wynika, że przeciwko płaceniu kar opowiada się 82 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 49 proc. wyborców Polski 2050 oraz 10 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.
REKLAMA
Sprawa Turowa. Ruch czeskiego rządu
Projekt zakłada, że Czechy otrzymają 50 milionów euro za szkody spowodowane wydobyciem w Turowie. Według czeskich negocjatorów Warszawa zgadza się na 40 milionów euro. Sporną kwestią jest też nadzór TSUE na przyszłą umową. Czesi chcą, by trwał on dziesięć lat, strona polska mówi o dwóch latach.
Według czeskiego ministerstwa środowiska porozumienie jest najlepszym rozwiązaniem sporu wokół Turowa. Międzyrządowa umowa ma dawać Czechom w zakresie ochrony środowiska szersze mechanizmy kontroli oraz gwarancje niż przewiduje to unijne prawodawstwo.
Posłuchaj
- "Ewentualne porozumienie z Czechami nie cofnie naliczonych kar". Rzecznik rządu o sporze ws. Turowa
- Czeska kopalnia działała mimo braku oceny środowiskowej. Joanna Borowiak: najciemniej pod latarnią
- Jakóbik: wypracowanie porozumienia ws. Turowa leży także w interesie Czechów
ms
REKLAMA