more_horiz
Wiadomości

Sprawa Turowa. 45 proc. badanych przeciw płaceniu kar, 28 proc. - za

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 03:30
Jak  wynika z sondażu dla portalu wPolityce.pl, 45 proc. respondentów jest przeciw płaceniu kar nałożonych na Polskę w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów. 28 proc. badanych popiera opcję płacenia kar.
Sondaż: 45 proc. badanych przeciw płaceniu kar za Turów
Sondaż: 45 proc. badanych przeciw płaceniu kar za TurówFoto: Lukasz Barzowski/Shutterstock

Portal wPolityce.pl przypomniał, że "20 września TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni. Polski rząd deklaruje, że płacić nie zamierza".

45 proc. przeciwko płaceniu kar

Według portalu, na jego zlecenie pracownia Social Changes zapytała respondentów, czy Polska powinna zapłacić kary, nałożone na nasz kraj w związku z odmową wstrzymania wydobycia węgla w kopalni Turów.

"W naszym badaniu opcję zapłacenia kar poparło 28 proc. badanych. Przeciwko opowiedziało się 45 proc. respondentów. 27 proc. badanych nie miało zdania w tej sprawie" - napisał portal.

Z badania wynika, że przeciwko płaceniu kar opowiada się 82 proc. wyborców Zjednoczonej Prawicy, 49 proc. wyborców Polski 2050 oraz 10 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej.

Sprawa Turowa. Ruch czeskiego rządu

W środę rząd w Pradze ma zająć się projektem umowy dotyczącej funkcjonowania polskiej kopalni węgla brunatnego Turów. W ubiegłym tygodniu Polska i Czechy wróciły do rozmów w tej sprawie po ponad dwumiesięcznej przerwie.

Projekt zakłada, że Czechy otrzymają 50 milionów euro za szkody spowodowane wydobyciem w Turowie. Według czeskich negocjatorów Warszawa zgadza się na 40 milionów euro. Sporną kwestią jest też nadzór TSUE na przyszłą umową. Czesi chcą, by trwał on dziesięć lat, strona polska mówi o dwóch latach.

Według czeskiego ministerstwa środowiska porozumienie jest najlepszym rozwiązaniem sporu wokół Turowa. Międzyrządowa umowa ma dawać Czechom w zakresie ochrony środowiska szersze mechanizmy kontroli oraz gwarancje niż przewiduje to unijne prawodawstwo.

Posłuchaj
00:55 11521638_1.mp3 Czeski rząd zajmie się projektem umowy ws. Turowa. Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem