more_horiz
Wiadomości

Nauka zdalna nie dla wszystkich uczniów. Piontkowski: dla najmłodszych jest najmniej efektywna

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 10:18
Uczniowie klas V-VIII szkół podstawowych do 27 lutego pozostaną na nauce w formie zdalnej. W przypadku najmłodszych klas nauka w formie stacjonarnej pozostanie utrzymana. - W przypadku najmłodszych uczniów najtrudniej odbywać zajęcia w formie zdalnej, tam nauka zdalna jest najmniej efektywna, na co wskazuje praktyka i specjaliści - powiedział wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski.
Piontkowski: zajęcia zdalne dla najmłodszych uczniów są najmniej efektywne
Piontkowski: zajęcia zdalne dla najmłodszych uczniów są najmniej efektywneFoto: hxdbzxy/ Shutterstock

We wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że od czwartku do końca ferii zimowych, czyli do 27 lutego zawieszona zostanie stacjonarna nauka dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych i dla uczniów szkół ponadpodstawowych i w jej miejsce wprowadzona nauka zdalna. Uczniowie młodsi - z klas I-IV, a także dzieci w zerówkach będą się uczyć jak dotąd stacjonarnie. Stacjonarnie będą też pracować placówki wychowania przedszkolnego.

- Chcemy, by dzieci najmłodsze, które są pod opieką w przedszkolach i w klasach najmłodszych mogły się uczyć stacjonarnie, bo wiemy, że w ich wypadku najtrudniej jest odbywać zajęcia w formule zdalnej - powiedział wiceminister Piontkowski w środę w TV Republika. - Praktyka i specjaliści mówią wyraźnie, że te dzieci najmłodsze potrzebują bezpośredniej opieki rodziców, często mają kłopoty z używaniem sprzętu elektronicznego samodzielnie [...] Tam nauka zdalna jest najmniej efektywna - dodał.

Wskazał także, że "w najmłodszych klasach dzieci w zasadzie obracają się w ramach jednej grupy, jednej klasy, mają kontakt z jednym nauczycielem". Dlatego - jak mówił - ewentualne rozprzestrzenianie się tam wirusa jest znacznie trudniejsze.

- Podobnie jak w poprzednich sytuacjach, kiedy zawieszaliśmy zajęcia, staramy się doprowadzić do tego, aby mogły odbywać się zajęcia praktyczne tam, gdzie oczywiście nie ma zagrożenia epidemicznego, oraz aby także w szkołach i ośrodkach dla dzieci z orzeczeniami, dzieci niepełnosprawnych, mogły odbywać się takie zajęcia w uzgodnieniu między dyrekcją a rodzicami, o ile nie ma zagrożenia epidemicznego - dodał.

Konsultacje klas maturalnych

Piontkowski dopytywany był, jak zorganizować naukę tak, by te zajęcia, które będą się odbywać w szkołach, był bezpieczne dla uczniów.

- Szkoły ponadpodstawowe będą praktycznie puste. Tam dopuszczamy możliwość konsultacji dla klas maturalnych, a więc nie będzie praktycznie kontaktu między większymi grupami uczniów. Dopuszczamy zajęcia praktyczne w technikach i szkołach branżowych, tak, aby uczniowie nadal mogli opanowywać umiejętności, które przygotowują ich do zawodu. Natomiast w klasach najmłodszych będzie podobny rozkład zajęć jak dotąd, co najwyżej z rozmieszczeniem klas tak, aby dzieci nie stykały się ze sobą; nie powinno być to trudne, bo przecież większość klas będzie stała pusta - odpowiedział wiceminister.

Wskazał także na to, że klasy najmłodsze mogą rozpoczynać lekcje z różnicą kilkunastu minut, tak, by dzieci z różnych klas nie stykały się ze sobą w szatni. Przypomniał, też, że nauczyciele klas początkowych mogą swobodnie wyznaczać godziny przerw. - Dyrektor może tak to zorganizować, by godziny przerw nie zachodziły na siebie i dzieci z różnych klas nie stykały się ze sobą w przestrzeniach wspólnych. Dodatkowo oczywiście w przestrzeniach wspólnych maseczki i zachowywanie dystansu - to powinno pomóc, by choroba nie rozprzestrzeniała się w tych częściach szkół, które będą funkcjonowały stacjonarnie - dodał Piontkowski.

Nauka zdalna jeszcze dłużej?

Wiceszef MEiN pytany był również o to, czy po 27 lutego wszyscy uczniowie wrócą do nauki stacjonarnej, czy w przypadku dużej liczby zakażeń nauka zdalna zostanie wydłużona.

Zobacz więcej: Przemysław Czarnek w "Sygnałach Dnia"

- My dziś oczywiście nie wiemy, w którym momencie będzie apogeum kolejnej fali epidemii. Na razie zakładamy, że do końca lutego uda się wygasić, przytłumić tę epidemię. Jeżeli nie udałoby się tego zrobić, to wtedy oczywiście jest możliwe wydłużenie nauki zdalnej - powiedział. Dodał, że nie ma jednego, jedynego modelu pokazującego przebieg epidemii.

as

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem