Ustawa o Narodowym Centrum Nauki. Czarnek: jest gotowy gruntowny projekt nowelizacji
Jak poinformował Przemysław Czarnek, jest gotowy gruntowny projekt nowelizacji ustawy o Narodowym Centrum Nauki. - Rząd powinien się nim zająć już w najbliższych tygodniach, żeby w połowie roku lub najdalej w przyszłym półroczu nowe przepisy ustawy o NCN zaczęły obowiązywać - przekazał szef MEiN.
2022-01-24, 06:38
W październiku ub.r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek stwierdził, że "podział środków z NCN jest absolutnie nietransparentny, oceny grantów są skandaliczne". Dodał, że w przypadku projektów obejmujących nauki ścisłe i techniczne jest to "mniej niepokojące", ale inaczej jest w przypadku nauk humanistycznych. W listopadzie 2021 r. wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki podał, że zastrzeżenia dotyczące NCN zostały poddane analizie, a jej wyniki miały być znane na początku grudnia ub.r.
- Jest gotowa gruntowna nowelizacja ustawy o NCN. Dzisiaj (w piątek - red.) wiceminister Włodzimierz Bernacki będzie przekazywał projekt do wykazu prac legislacyjnych, po to, żeby rząd mógł się nim zająć już w najbliższych tygodniach i żeby w połowie roku, a najdalej w przyszłym półroczu mogły już obowiązywać nowe przepisy ustawy o NCN. Wszystko po to, ażeby proces udzielania grantów był bardziej transparentny i sprawiedliwy - poinformował Przemysław Czarnek.
Ustawa o Narodowym Centrum Nauki
Szef MEiN powiedział, iż niewłaściwe jest to, że "80 proc. środków z NCN trafia do Warszawy czy Krakowa". - Są też inne ośrodki akademickie, takie jak choćby Łódź i Gdańsk, które też tych środków potrzebują - podkreślił. Pytany o kluczowe zmiany wskazał kwestie transparentności oceny grantów. - Wymagają one zmian, potrzebny jest bardziej sprawiedliwy podział środków - dodał.
NCN jest agencją wykonawczą powołaną w 2010 r. do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych. Do jej zadań należy m.in. finansowanie badań, nadzór nad ich realizacją i współpraca międzynarodowa.
REKLAMA
Reforma PAN
Przemysław Czarnek odniósł się też do pytania o reformę Polskiej Akademii Nauk. - Na razie spokojnie podchodzimy do tego zagadnienia. Nie chcemy otwierać na raz wszystkich frontów, mamy obecnie wiele pracy w innych obszarach - powiedział.
W październiku 2021 r. prezydium PAN przyjęło projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk przygotowany przez działający od 2019 r. zespół pod przewodnictwem wiceprezesa PAN prof. Pawła Rowińskiego. Dokument ten przekazano na ręce szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
"Musimy zrobić z PAN instytucję bardziej nowoczesną"
- On jest nie do zaakceptowania w takim kształcie - minister ocenił dokument. - Może jednak stanowić fundament do dalszej dyskusji, ale ta reforma, którą przygotowała PAN, niewiele zmienia w zarządzaniu akademii. Musimy zrobić z PAN instytucję bardziej nowoczesną, nastawioną na rozwój. Teraz jest ciągłe narzekanie, że brakuje pieniędzy - podkreślił.
Zaznaczył, że część instytutów PAN działa świetnie, ale są też i takie, które funkcjonują bardzo słabo. - Brakuje nam systemowego podejścia do rozwiązania problemów tych instytutów, które co roku notują ogromne deficyty i które trzeba dofinansowywać cały czas - dodał minister Przemysław Czarnek.
REKLAMA
W listopadzie 2021 r. prof. Paweł Rowiński mówił, że projekt przyjęty przez prezydium PAN stawia m.in. na wzmocnienie roli instytutów PAN w obrębie akademii oraz wprowadzenie skutecznej kontroli nadzorczej wewnątrz tej instytucji.
Zobacz także: wiceszef MEiN Tomasz Rzymkowski w PR24
Zobacz także:
- "Znakomita opieka dla wszystkich dzieci". Szef MEiN zainaugurował projekt kształcenia specjalnego
- "Wprowadza porządek w szkole". Minister edukacji o Lex Czarnek
ng
REKLAMA