more_horiz
Wiadomości

Łukasz Szumowski nie będzie już posłem. "Ustawa mi tego zabrania"

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 00:24
- Nie jest tak, że się znudziłem, zmęczyłem, albo mam dosyć. Po prostu ustawa zakazuje łączenia funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie z posłowaniem - powiedział portalowi wPolityce.pl były minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Łukasz Szumowski: ustawa zabrania mi łączenia funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii z posłowaniem
Łukasz Szumowski: ustawa zabrania mi łączenia funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii z posłowaniemFoto: Grabowski Foto/Shutterstock

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że Łukasz Szumowski złożył w piątek rezygnację z wykonywania mandatu poselskiego; zamierza skupić się na działalności leczniczej i naukowej. Wcześniej w piątek resort zdrowia podał, że Łukasz Szumowski obejmie stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie.

- Nie jest tak, że się znudziłem, zmęczyłem, albo mam dosyć. Po prostu ustawa zakazuje łączenia funkcji dyrektora Narodowego Instytutu Kardiologii w Aninie z posłowaniem. Musiałem wybrać i wybrałem. Podjąłem tę decyzję po konsultacjach z przywództwem politycznym całego obozu politycznego - powiedział Łukasz Szumowski portalowi wPolityce.pl.

Łukasz Szumowski wybrał "drogę pracy naukowej"

Szumowski tak uzasadnił swoją decyzję: "Pełniąc funkcję poselską faktycznie nie mogłem prowadzić pracy naukowej; musiałem odwoływać swój udział w konferencjach naukowych, zdarzało się, że musiałem z dnia na dzień rezygnować z zaplanowanych wcześniej ważnych spotkań. Dłużej nie dało się tak funkcjonować, cierpiały na tym osoby trzecie. Stanąłem więc przed pytaniem, czy będę zawodowym politykiem, czy pójdę drogą pracy naukowej i pracy z pacjentami. Po namyśle, analizując swoją ścieżkę życiową, wybrałem to drugie".

- Człowiek, który zastąpi mnie w Sejmie, czyli Rafał Romanowski jest świetnym człowiekiem, obecnie wiceministrem rolnictwa. Przed nim wielka przyszłość - dodał były minister zdrowia.

Łukasz Szumowski. Wiceminister i minister w rządach Zjednoczonej Prawicy

Łukasz Szumowski w latach 2016-2018 był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Premier Beaty Szydło oraz ministrem zdrowia (2018-2020) w rządzie premiera Mateusza Morawieckiego.

Prof. Łukasz Szumowski jest autorem lub współautorem ponad 150 prac naukowych. Wykonuje skomplikowane procedury kardiologiczne u dorosłych i dzieci, współpracował m.in. z Instytutem Pomnikiem Centrum Zdrowia Dziecka wspomagając zespół kardiologów dziecięcych - poinformował rzecznik rządu. 

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także