VIII Kongres Rolnictwa RP. Premier: uspokojenie huśtawki cenowej to nasze fundamentalne zadanie
- Pandemia COVID-19 rozhuśtała ceny i warunki produktowe dla rolników. Uspokojenie tej huśtawki cenowej to jest dla nas zadanie fundamentalne - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas VIII Kongresu Rolnictwa RP. Jak dodał, właśnie w tym celu rząd wdrożył "najbardziej radykalną tarczę antyinflacyjną w Europie".
2022-01-30, 11:44
- Zima, w którą się spotykamy, to czas spokoju, jeśli chodzi o prace polowe, ale ta zima to w szczególności jest też czas dużego niepokoju, jeśli chodzi o to, co będzie. Jak będą wyglądały relacje w polskim rolnictwie po pandemii COVID-19 - mówił szef rządu podczas swojego wystąpienia.
Zwrócił uwagę, że pandemia "rozhuśtała warunki cenowe i warunki produktowe dla rolników".
W tym kontekście wskazał na wysokie ceny nośników energii, w szczególności gazu. - Tu manipulacje cenowe ze strony Rosji są czymś oczywistym - mówił premier.
- Uspokojenie tej huśtawki cenowej to jest dla nas zadanie fundamentalne. Dlatego wdrożyliśmy tarczę antyinflacyjną, najbardziej radykalną tarczę antyinflacyjną w Europie - podkreślił Mateusz Morawiecki.
REKLAMA
Minister rolnictwa o tarczy antyinflacyjnej
Wczoraj o korzyściach dla rolników w związku z wprowadzeniem tarczy antyinflacyjnej 2.0 mówił minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.
- Mam nadzieję, że od 1 lutego cena paliw spadnie do ok. 5 zł za litr. Jest to bardzo konkretna obniżka kosztów produkcji dla rolników - podkreślił minister. Dodał, że rolnicy ryczałtowi też skorzystają na obniżeniu podatku VAT do zera na nawozy. - Niestety, nie jest to tak, że VAT spowoduje powrót cen nawozów do poziomu sprzed roku, bo ich cena jest wynikiem znacznego wzrostu cen gazu - zaznaczył Kowalczyk.
Zdaniem szefa resortu nie bez znaczenia jest obniżenie podatku VAT na żywność, choć w tym przypadku rolnicy z tego nie korzystają wprost, tylko jako konsumenci. Celem tej obniżki przede wszystkim jest zlikwidowanie bariery popytowej na żywność. Zniesienie VAT spowoduje, że ceny produktów, które w ostatnim okresie podrożały (w listopadzie o ok. 8 proc.) spadną o 5 proc., a więc będzie nieco taniej. Przypomniał, że obniżka VAT będzie obowiązywać od 1 lutego br.
Ponadto, w ramach tarczy antyinflacyjnej na pomoc mogą liczyć rodziny rolnicze, co - w jakimś stopniu - przyczyni się do zniwelowania wzrostu cen żywności i energii - zauważył minister.
REKLAMA
Czytaj także:
- 25 mld euro na wsparcie polskiego rolnictwa i terenów wiejskich. Rząd przyjął plan na lata 2023–2027
- Kiedy stanieje paliwo na stacjach benzynowych? Zobacz prognozy ekspertów
Zobacz również: Marek Sawicki w "Trójkowym komentarzu dnia"
kp
REKLAMA