more_horiz
Wiadomości

Próbowała zabić 8-letniego syna. Rodzina oskarżonej: to musi być załamanie nerwowe

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2022 15:23
W rozmowie z Polską Agencją Prasową rodzice 33-latki, która podejrzana jest o usiłowanie zabójstwa 8-letniego syna powiedzieli, że kobieta "musiała przejść załamanie nerwowe, skoro chciała zabić własne dziecko". Dodali, że "była opiekuńczą i kochającą matką".
W piątek kobieta usłyszała zarzut usiłowania zabójstwa syna
W piątek kobieta usłyszała zarzut usiłowania zabójstwa synaFoto: siekierski.photo/shutterstock

Sprawa dotyczy wydarzeń z 27 stycznia. Między 6 a 7 rano w jednym z mieszkań w kamienicy przy ul. Zamkowej w Kaliszu 33-letnia kobieta zaatakowała nożem swojego 8-letniego syna i psa. Następnie próbowała odebrać sobie życie.

Kobieta z chłopcem zostali przewiezieni do szpitali w Kaliszu i Ostrowie Wlkp. Życiu 33-latki nie zagrażało niebezpieczeństwo. Natomiast stan zdrowia 8-latka lekarze określili "jako ciężki, ale stabilny".

W piątek kobieta usłyszała zarzut usiłowania zabójstwa syna, do którego przyznała się. W sobotę sąd zadecydował o aresztowaniu kobiety na trzy miesiące. - 33-latka została przewieziona na oddział szpitalny przy areszcie śledczym. W trakcie pobytu przejdzie badania psychiatryczne celem dokonania oceny w zakresie możliwości udziału podejrzanej w postępowaniu - powiedział rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wlkp. Maciej Meler.

Zdaniem śledczych zachowanie kobiety wskazuje na najprawdopodobniej załamie nerwowe.

"Musiała wpaść w depresję"

Rodzice kobiety mieszkają w tej samej kamienicy. Ojczym 33-latki przyznał w rozmowie z PAP, że jej zachowanie może świadczyć o tym, że "musiała wpaść w depresję, to jest jakieś załamanie nerwowe". Według niego kobieta była dobrą matką. - Niczego wnukowi nie brakowało. Starała się, jak mogła, dbała o dziecko, nawet rozpieszczała je - powiedział pan Zdzisław.

Dodał, że kilka dni przed tragedią kobieta bardzo źle się poczuła. Do mieszkania przyjechało pogotowie. - Kazano jej zrobić test na koronawirusa. Być może już wtedy coś się z nią działo na tle nerwowym. Gdyby wtedy zabrano ją do szpitala, być może nie doszłoby do dramatu - powiedział.

Dzień przed tragedią kobieta miała być bardzo poddenerwowana. - Rzuciła o podłogę nowym telefonem, który jej kupiłem. Nie potrafiła wytłumaczyć, dlaczego to zrobiła - powiedział mężczyzna.

W dzień zdarzenia 33-latka sama zadzwoniła po ojczyma. - Błagała mnie, by ratować jej synka, bo zrobiła mu krzywdę - powiedział. - Natychmiast z synem pobiegliśmy do niej. Klęczała przy dziecku i usiłowała je ratować, uciskając ręcznikiem w miejscu ran - wyznał i dodał: "nie potrafimy tego zrozumieć, wytłumaczyć".

Opieka nad chłopcem

Mężczyzna poinformował, że razem z żoną będą chcieli przejąć opiekę nad wnukiem. - To będzie słuszne, bo dziecko jest najbardziej związane z dziadkami. Pomożemy w kwestii przejęcia pieczy nad dzieckiem -  powiedziała w poniedziałek PAP dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kaliszu Iwona Niedźwiedź.

Pracownik opieki - jak poinformowała - ma skontaktować się z rodziną w celu psychologicznego wsparcia dziecka i dziadków po traumatycznej sytuacji.

Z kolei szefowa kaliskiego ośrodka poinformowała, że opieka ze strony MOPS dotyczyła jedynie warunków bytowych kobiety. - Nigdy nie zgłaszała żadnych problemów natury wychowawczej z dzieckiem czy ze swoim samopoczuciem psychicznym. Nic złego w tej rodzinie się nie działo, więc żadna inna interwencja nie była potrzebna - powiedziała dyrektor MOPS. Dodała, że pracownicy MOPS są bardzo zaskoczeni tym, co się stało.

Wyjaśniła, że gdyby pracownik socjalny zauważył nawet przejściowe problemy w sprawowaniu pieczy nad dzieckiem "to kobieta natychmiast otrzymałaby nasze wsparcie w postaci asystenta rodziny i natychmiastową pomoc psychologiczną".

Zdaniem Iwony Niedźwiedź "sytuacja pandemiczna powoduje, że częściej będziemy się spotykać z takimi nieprzewidzianymi reakcjami na różne sytuacje stresowe. - Dlatego musi być wzmocniona instytucja porad psychologicznych i psychiatrycznych. Coraz częściej dostajemy sygnały o problemach psychicznych dzieci w podległych nam rodzinach. Rodzice sygnalizują nam, że ich dzieci potrzebują pilnego kontaktu z psychologiem i uzyskania porady - powiedziała.

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także