more_horiz
Wiadomości

"Są bogactwem w sercu Kościoła". Kard. Nycz o osobach konsekrowanych i zakonnych

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2022 22:00
W Archikatedrze Warszawskiej w Uroczystość Ofiarowania Pańskiego i Światowy Dzień Życia Konsekrowanego Kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski przewodniczył Mszy świętej z udziałem osób konsekrowanych.
Kardynał Kazimierz Nycz odprawił Mszę świętą w Dzień Życia Konsekrowanego
Kardynał Kazimierz Nycz odprawił Mszę świętą w Dzień Życia KonsekrowanegoFoto: PAP/Radek Pietruszka

- To dzień wdzięczności za posługę osób, które ofiarowały swe życie Bogu, w służbie Kościołowi i ludziom - zaznaczył metropolita warszawski. - Żeby Kościół cały podziękował Panu Bogu za osoby życia konsekrowanego. Podziękował za każdą siostrę zakonną, każdego brata zakonnego, każdego ojca, każdą osobę konsekrowaną, bo to jest bogactwo Kościoła - mówił metropolita warszawski.

- I w tym momencie dzisiaj nie zapominamy, że w sercu Kościoła są nie tylko wszystkie osoby życia konsekrowanego, ale w sposób szczególny, i o tym pamiętamy, w sercu Kościoła są osoby życia kontemplacyjnego - mówił w homilii kardynał Nycz.

Dodawał, że chcemy Panu Bogu dziękować także za wszystkie zakony klauzurowe, których mamy wiele w Ojczyźnie. - Równocześnie jest to również okazja do tego, żeby każda z was - sióstr i każdy z was - braci uświadomił sobie ten wymiar oddania Panu Bogu w życiu konsekrowanym i uświadomił sobie bycie cząstką niezastąpioną Kościoła, jaką jest życie konsekrowane. (…) Jest to również czas modlitw o powołania - zaznaczył hierarcha.

Zakonnicy i zakonnice odnowili śluby zakonne

Na koniec metropolita warszawski podziękował wszystkim braciom i siostrom zakonnym za to, że są. Przypomniał także o zadaniu powierzonym przez papieża Franciszka, dotyczącym drogi synodalnej.
Podczas Mszy świętej zakonnicy i zakonnice odnowili śluby zakonne. Eucharystię poprzedziła Koronka do Miłosierdzia Bożego oraz procesja z kościoła seminaryjnego do Archikatedry.

Światowy Dzień Życia Konsekrowanego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 1997 roku. W Polsce żyje około 30 tysięcy osób konsekrowanych. Męskie zgromadzenia zakonne liczą 11 tysięcy zakonników. 16 tysięcy sióstr posługuje w żeńskich zgromadzeniach czynnych, natomiast w klasztorach kontemplacyjnych żyje około 1250 mniszek. Dziś w kościołach w Polsce odbywa się zbiórka na potrzeby zakonów klauzurowych.

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem