"Możemy być spokojniejsi o nasze bezpieczeństwo energetyczne". Szef Solidarności o porozumieniu ws. Turowa
- Dzięki temu porozumieniu możemy być spokojniejsi o nasze bezpieczeństwo energetyczne, tysiące miejsc pracy i los ludzi bezpośrednio zależnych od energii z Turowa - tak szef Solidarności Piotr Duda skomentował podpisaną przez Polskę i Czechy umowę w sprawie kopalni w Turowie.
2022-02-03, 15:26
Premier Mateusz Morawiecki i szef rządu Czech Petr Fiala podpisali w czwartek umowę w sprawie kopalni odkrywkowej w Turowie. Zgodnie z nią Polska zapłaci 35 mln euro rekompensaty, a Fundacja PGE przekaże 10 mln euro krajowi libereckiemu. Czechy wycofają z TSUE swoją skargę na Polskę.
Piotr Duda w wypowiedzi opublikowanej na portalu tysol.pl przypomniał, że Solidarność nie pozwoliła, "grożąc ostrymi protestami", aby polski rząd wykonał decyzję Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, nie zgadza się też na płacenie kar finansowych.
- Przypominam, co by się stało, gdybyśmy wykonali decyzję TSUE (bo nawet nie wyrok), nakazujący zamknięcie Turowa. Już tej kopalni i elektrowni praktycznie by nie było, bo nie dałoby się jej odtworzyć - podkreślił.
"To dobra wiadomość w kontekście szantażu gazowego Rosji"
Przewodniczący wyraził zadowolenie z porozumienia i odniósł się również do obecnej sytuacji międzynarodowej. - To również dobra wiadomość w kontekście szantażu gazowego Rosji i sytuacji na granicy z Ukrainą. Dzięki temu porozumieniu możemy być spokojniejsi o nasze bezpieczeństwo energetyczne, tysiące miejsc pracy i los ludzi bezpośrednio zależnych od energii z Turowa - zaznaczył Duda.
REKLAMA
Polsko-czeskie rozmowy o kopalni węgla brunatnego Turów rozpoczęły się w czerwcu 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. Jednocześnie Praga domagała się wstrzymania wydobycia jako tzw. środka tymczasowego. Według strony czeskiej rozbudowa kopalni zagraża dostępowi mieszkańców czeskiego Liberca do wody, zwiększa hałas i emisję pyłu.
20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.
- "Do uzgodnienia zostały drobne szczegóły". Kuźmiuk o porozumieniu z Czechami ws. Turowa
- Negocjacje ws. Turowa. Premier Czech mówi o "realnym porozumieniu" i wskazuje termin
dn
REKLAMA
REKLAMA