Czechy jeszcze dziś wycofają skargę z TSUE? Anna Moskwa: po naszej stronie przycisk został wciśnięty
- Wycofanie przez Czechy skargi do TSUE w sprawie Turowa jest - w wariancie bardzo optymistycznym - możliwe jeszcze dziś - powiedziała Polskiemu Radiu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Potwierdziła, że Polska wypełniła już swoje zobowiązanie i przelała środki finansowe przewidziane w polsko-czeskiej umowie.
2022-02-03, 16:42
- Po naszej stronie przycisk już został wciśnięty, środki zostały przekazane. Strona czeska pokazywała nam gotowe dokumenty do wycofania sporu. W momencie kiedy przelew zostanie u nich potwierdzony na koncie, natychmiast przekazują dokumenty do Trybunału, więc jest to możliwe w wariancie bardzo optymistycznym nawet dziś - poinformowała Anna Moskwa.
Dodatkowe 10 milionów euro przekaże krajowi libereckiemu w Czechach Fundacja PGE.
Zobowiązania strony polskiej
REKLAMA
Szefowa resortu klimatu i środowiska mówiła, że umowa szczegółowo opisuje proces monitoringu wody, hałasu i jakości powietrza. Porozumienie oznacza też inwestycje po stronie polskiej. - Zostanie wzmocniony wał ziemny i wykonana dodatkowa bariera podziemna, która byłaby barierą upływu wody. Poza tym zostaną wprowadzone dodatkowe punkty, monitorujące hałas, powietrze i wodę. Właśnie z monitoringu wynikającego z tych nowych punktów będzie stronie czeskiej na bieżąco przekazywana informacja - wyjaśniła minister Moskwa.
Nowe metody rozwiązywania sporów
Minister klimatu i środowiska dodała, że umowa daje liczne możliwości polubownego rozwiązywania sporów.
- Na poziomie ekspertów wyznaczonych przez strony, na poziomie pełnomocników, następnie przez ekspertów niezależnych, przez kanały dyplomatyczne i tym ostatecznym elementem jest Trybunał Sprawiedliwości UE, który w pierwszej instancji nie ma możliwości nakładania kar. Tylko w przypadku zaskarżenia tej umowy przez jedną ze stron, orzeka co do sposobu ewentualnego naprawienia niewykonania. Ta umowa daje nam wiele dobrych narzędzi do polubownego, spokojnego porozumienia się - oceniła Anna Moskwa.
Posłuchaj
Moskwa: będziemy wnioskować o wyzerowanie kar
Unijny Trybunał Sprawiedliwości ma w myśl umowy przez 5 lat nadzorować jej obowiązywanie. Minister Anna Moskwa zadeklarowała, że Polska będzie wykorzystywać wszystkie środki prawne, by poprzez TSUE i zaangażowanie Komisji Europejskiej wyzerować nałożone wcześniej kary za niezastosowanie się do postanowienia o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów.
REKLAMA
- Jeżeli nie ma sporu, spór jest bezprzedmiotowy i wycofany, tym samym kary stają się bezprzedmiotowe - powiedziała Polskiemu Radiu Anna Moskwa.
Do tej pory kary nałożone przez TSUE to prawie 70 milionów euro. Minister klimatu i środowiska oceniła również, że zmiana rządu w Czechach przyspieszyła osiągnięcie porozumienia. - Ten rząd po prostu chciał się porozumieć, widząc, że spór wywołuje niepotrzebne emocje - przyznała Anna Moskwa.
- "Warte dobrych relacji z sąsiadem". Beata Kempa o porozumieniu ws. Turowa
- "Nasze stanowisko było konsekwentne i zgodne z polskim interesem". Rzecznik PiS o porozumieniu z Czechami
Zobacz również: Zbigniew Kuźmiuk w Polskim Radiu 24
kp
REKLAMA
REKLAMA