Rocznica śmierci Jana Olszewskiego. Premier: był krystalicznie uczciwy i wierny swoim poglądom

W trzecią rocznicę śmierci premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele parlamentu złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Jana Olszewskiego na Cmentarzu Wojskowym w Warszawie. Uroczystość odbyła się w asyście żołnierzy Wojska Polskiego.

2022-02-07, 12:09

Rocznica śmierci Jana Olszewskiego. Premier: był krystalicznie uczciwy i wierny swoim poglądom
Premier Mateusz Morawiecki i przedstawiciele parlamentu złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie Jana Olszewskiego.Foto: TT @PremierRP

Premier Mateusz Morawiecki napisał w mediach społecznościowych, że Jan Olszewski był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom, a jednocześnie ogromnie odważną. Podkreślił, że udowadniał on swoją niezłomność wielokrotnie - najpierw podczas II wojny światowej, później przez cały okres PRL oraz w III RP.

"Chciałbym, byśmy pamiętali jego dziedzictwo i byli wierni zasadom, które reprezentował. Cześć Jego Pamięci" - przekazał premier.

O godzinie 19:00 w intencji duszy Jana Olszewskiego w bazylice archikatedralnej pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Warszawie zostanie odprawiona uroczysta msza św.

Jan Olszewski

Jan Olszewski - adwokat, harcerz Szarych Szeregów, powstaniec warszawski, działacz opozycji antykomunistycznej, pełnił urząd premiera RP w latach 1991-1992. Był obrońcą w procesach politycznych w najtrudniejszych czasach PRL, posłem na Sejm, doradcą prezydenta Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych. W latach 1995-2011 przewodniczącym Ruchu Odbudowy Polski. Został odznaczony Orderem Orła Białego.

REKLAMA

Jan Olszewski urodził się w Warszawie 20 sierpnia 1930 r. Wychowywał się na Bródnie - ówczesnych przedmieściach miasta. Pochodził z rodziny kolejarskiej o długich tradycjach zaangażowania w działalność socjalistyczną i niepodległościową.

Jego matka była kuzynką Stefana Okrzei, jednego z najważniejszych przywódców rewolucji 1905 r. W czasie okupacji działał w Szarych Szeregach. Należał do grupy najmłodszych harcerzy – tak zwanych Zawiszaków. 1 sierpnia 1944 r. mimo braku przydziału włączył się do walki w Powstaniu Warszawskim.

Czytaj także:

jb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej