"Ma dla nas kluczowe znaczenie". Prezydent o uczestnictwie w spotkaniu Trójkąta Weimarskiego

- Jeżeli uważamy za naczelną zasadę "nic o nas bez nas", to uczestnictwo w takich spotkaniach, jak wtorkowe Trójkąta Weimarskiego w Berlinie i innych, dotyczących bezpieczeństwa w regionie, ma dla nas absolutnie pierwszoplanowe znaczenie - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

2022-02-08, 15:22

"Ma dla nas kluczowe znaczenie". Prezydent o uczestnictwie w spotkaniu Trójkąta Weimarskiego

O swych niedawnych rozmowach z przedstawicielami UE oraz o spotkaniu w formacie Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, które odbędzie się we wtorek wieczorem w Berlinie, prezydent mówił na wstępie konsultacji z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych, które trwają w Pałacu Prezydenckim.

Spotkanie w Berlinie

Mówiąc o wtorkowym spotkaniu Trójkąta Weimarskiego w Berlinie, prezydent stwierdził, że będzie ono dla niego bardzo ciekawe, bo to pierwsze, odkąd objął urząd, spotkanie w tym formacie. - Wielokrotnie było zapowiadane, ale nigdy nie doszło do skutku i teraz po raz pierwszy rzeczywiście się spotkamy z prezydentem Francji i kanclerzem Niemiec - powiedział Andrzej Duda.

Zaznaczył, że będzie to bardzo interesująca rozmowa m.in. dlatego, że w poniedziałek prezydent Francji był w Moskwie i przez kilka godzin rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. - W związku z czym mam nadzieję, że podzieli się z nami i tym, co usłyszał, i swoimi odczuciami - powiedział Andrzej Duda.

Podkreślił też, że cieszy się z tego spotkania, bo dzięki temu ma "poczucie takiego czynnego uczestnictwa naszego kraju w sprawach, które są dla nas istotne, a które toczą się wokół nas". - I jeżeli uważamy za naczelną zasadę "nic o nas bez nas", to myślę, że uczestnictwo w spotkaniach tego typu i w ogóle różnego rodzaju relacjach międzynarodowych, które dotyczą kwestii bezpieczeństwa w naszym regionie, ma dla nas absolutnie pierwszoplanowe znaczenie - podkreślił prezydent.

Czytaj również:

Przypomniał też, że w poniedziałek spotkał się w Brukseli z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem oraz z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.


- Rozmawialiśmy przede wszystkim o Ukrainie i kwestiach bezpieczeństwa, ale rzecz jasna drugim istotnym tematem naszego spotkania była kwestia ustawy, która zresztą już jest w tej chwili w posiadaniu Komisji Europejskiej i jest poddawana w Komisji Europejskiej analizie - zaznaczył Andrzej Duda.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy

Prezydent - jak poinformowała jego kancelaria - zaprosił na wtorek przedstawicieli klubów i kół parlamentarnych na konsultacje w sprawie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który złożył w Sejmie pod koniec ubiegłego tygodnia.

Prezydencki projekt zakłada likwidację obecnej Izby Dyscyplinarnej SN i powołania w SN Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Sędziowie orzekający dotychczas w Izbie Dyscyplinarnej będą mieli możliwość przeniesienia do innej izby SN lub przejścia w stan spoczynku. Propozycję z przeniesieniem do innej izby SN będzie składać sędziom, którzy zdecydują się dalej orzekać, I prezes SN, kierując się potrzebami kadrowymi. Spośród wszystkich sędziów SN, z wyjątkiem m.in. prezesów izb SN, mają zostać wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierze na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej.

Przedstawiając w ubiegłym tygodniu projekt, prezydent mówił, że jego celem jest "umożliwienie normalnego, rozsądnego funkcjonowania odpowiedzialności zawodowej w zawodach prawniczych, przede wszystkim jeżeli chodzi o osoby, które należą do stanu sędziowskiego" oraz danie rządowi narzędzia do zakończenia sporu z Komisją Europejską i odblokowania Krajowego Planu Odbudowy.

Czytaj również:

dz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej