"To był fenomen społeczny". W Krakowie ruszyły uroczystości 80. rocznicy powołania Armii Krajowej

Na Wawelu rozpoczęły się w Krakowie uroczystości 80. rocznicy przekształcenia ZWZ w Armię Krajową.

2022-02-14, 13:09

"To był fenomen społeczny". W Krakowie ruszyły uroczystości 80. rocznicy powołania Armii Krajowej
Kraków: Uroczystości 80.rocznicy powołania Armii Krajowej. Foto: Twitter/IPN Kraków

W czasie nabożeństwa biskup Damian Muskus podkreślał, że żołnierzom AK przyświecały wartości pokoju i miłości ojczyzny. - Dziś też chcemy przypominać o tym, że Armia Krajowa to nie była tylko formacja zbrojna. To był fenomen społeczny, ruch solidarności. To miłość do ojczyzny i pragnienie wolności było ich siłą, to one sprawiły, że dziś my, żyjący tu i teraz, możemy cieszyć się wolnością - mówił biskup Muskus.

Dodał, że napięta sytuacja między Rosją a Ukrainą stawia Polakom pytania o ludzką solidarność, gotowość niesienia pomocy uciekającym przed wojną i gościnność w imię Bożego pokoju i miłości bliźniego. - Obyśmy potrafili sprostać czekającym nas wyzwaniom, obyśmy byli ludźmi pokoju dla tych, którzy żyją w zagrożeniu - mówił.

Po mszy na Wawelu uroczystości przeniosą się na Plac Matejki przed Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie zapalone zostaną znicze i złożone kwiaty. W południe prezes IPN na Placu Szczepańskim otworzy wystawę poświęconą historii Armii Krajowej. Dokładnie 14 lutego 1942 roku Związek Walki Zbrojnej, rozkazem Naczelnego Wodza generała Władysława Sikorskiego został przemianowany na Armię Krajową.

Posłuchaj

Uroczystość przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej w Warszawie (IAR) 0:41
+
Dodaj do playlisty

80. rocznica Armii Krajowej

80 lat temu powstała Armia Krajowa, największa organizacja konspiracyjna w okupowanej przez Niemców Europie. 14 lutego 1942 roku naczelny wódz generał Władysław Sikorski podpisał rozkaz zmieniający nazwę Związku Walki Zbrojnej na Armię Krajową. W tym momencie powstała organizacja zrzeszająca kilkaset tysięcy członków w całym kraju, posiadająca własny wywiad, zdolna do produkcji własnej broni automatycznej, a nawet do działań odwetowych na terytorium Niemiec.

REKLAMA

Największym przedsięwzięciem Armii Krajowej było doprowadzenie do wybuchu Powstania Warszawskiego, w którym oddziały polskiego państwa podziemnego przez 63 dni walczyły o wyzwolenie stolicy. Ponadto AK walczyła o wyzwolenie między innymi Wilno oraz Lwów. AK była w stanie przeprowadzać także skuteczne ataki na silne niemieckie garnizony. 1 września 1943 roku grupa 70 partyzantów wyzwoliła miasto Końskie bronione przez prawie 2 tys. niemieckich żołnierzy. W akcji nie zginął żaden polski żołnierz.

Armia Krajowa

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej