"To może być element gry i dezinformacji". Piotr Ćwik o działaniach Kremla
Odnosząc się do komunikatów Kremla nt. sytuacji wokół Ukrainy, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotr Ćwik powiedział, że "być może to element gry i dezinformacji ze strony Rosji". - Trzeba to obserwować, analizować, wymieniać informacje w gronie sojuszniczym, aby podejmować adekwatne i stosowne decyzje - wskazał.
2022-02-15, 10:30
W poniedziałek wieczorem rzecznik Kremla Dmitri Pieskow oświadczył w rozmowie z CNN, że prezydent Władimir Putin jest gotów do rozmów na temat sytuacji wokół Ukrainy, a także na temat gwarancji bezpieczeństwa, o które zabiega Rosja.
- Po pierwsze, prezydent Putin zawsze opowiadał się za rozmowami i dyplomacją. I w rzeczy samej to on postawił na porządku dnia kwestię gwarancji bezpieczeństwa dla Federacji Rosyjskiej. Ukraina to jedynie część problemu, to cząstka o wiele poważniejszej kwestii gwarancji dla Rosji. Tu, oczywiście, prezydent Putin jest gotowy kontynuować rozmowy - zaznaczył Pieskow, cytowany także przez rosyjskie agencje TASS oraz Interfaks.
Agencje te przypomniały, że wcześniej w poniedziałek, podczas spotkania z Putinem szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow oświadczył, iż "w Rosji nie ma gotowości, by wieść niekończące się rozmowy o problemach bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi oraz NATO, ale - jak dodał - szanse na osiągnięcie porozumienia wciąż istnieją".
"Kolejny element dezinformacji"
REKLAMA
Ćwik, podczas wtorkowej rozmowy w TVP Info pytany o aktywność dyplomatyczną prezydenta Andrzeja Dudy w związku z groźbą inwazji Rosji na Ukrainę, zwrócił uwagę, że poniedziałkowe komunikaty Pieskowa czy szefa MSZ Siergieja Ławrowa mogą być kolejnym elementem dezinformacji i gry ze strony Kremla.
- Pamiętajmy, że te działania Moskwy są wielowariantowe. Jednym z takich elementów jest element dezinformacji. Te obrazki, które widzieliśmy ze spotkania prezydenta Putina z ministrem spraw zagranicznych Rosji, i ta wypowiedź ministra Ławrowa o tym, że "może warto zastanowić się nad tym, czy iść dalej, czy nie szukać rozwiązań dyplomatycznych", być może to jest kolejny element gry, która jest prowadzona ze strony Rosji - zaznaczył prezydencki minister.
- Trzeba to obserwować, analizować, wymieniać informacje w gronie sojuszniczym po to, aby podejmować adekwatne i stosowne decyzje - podkreślił.
- Groźba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Japonia rozważa sankcje przeciwko Kremlowi
- Media: coraz więcej rosyjskich najemników na Ukrainie. Mogą być użyci do prowokacji
- Tomasz Siemoniak: niepodległa Ukraina daje nam więcej bezpieczeństwa
Po uwadze, że pod hasłem "troski o bezpieczeństwo" kryją się żądania Rosji, aby NATO wycofało swoją infrastrukturę za linię z 1997 roku, Ćwik został zapytany, jak brzmi odpowiedź polskiego prezydenta na takie żądania.
- Pan prezydent od początku konfliktu, który trwa, mówi wyraźnie o tym, że zachowanie jedności jest kluczowe, ale też wsparcie dla tych państw, które pozostają poza systemem Paktu Północnoatlantyckiego, poza systemem Unii Europejskiej tak, aby mogły suwerennie i demokratycznie budować swoją przyszłość. Jeśli będą chciały wziąć udział w strukturach, które istnieją i będą aspirowały do tych struktur, to trzeba z nimi podejmować rozmowy - oświadczył.
Wiceszef KPRP przypomniał, że dlatego właśnie prezydent Andrzej Duda zaproponował podczas niedawnego spotkania z sekretarzem generalnym Paktu Jensem Stoltenbergiem, "aby odbyły się rozmowy w formacie NATO-Ukraina i NATO-Gruzja, aby rozmawiać z naszymi partnerami, którzy nie są członkami Paktu Północnoatlantyckiego, ale chcą podejmować współpracę ze światem demokratycznym".
ZOBACZ TAKŻE: "Rosja kreuje się na ofiarę". Wiceszef MSZ o sytuacji na Wschodzie
jb
REKLAMA
REKLAMA