Umowa KGHM-NuScale. Jacek Sasin: to przełom
Wicepremier Jacek Sasin powiedział, że umowa podpisana w Waszyngtonie między KGHM i amerykańską firmą NuScale Power ma przełomowe znaczenie. Porozumienie przewiduje budowę w Polsce sześciu małych reaktorów atomowych o łącznej mocy ponad 460 MW.
2022-02-15, 22:30
Minister aktywów państwowych przypomniał w TVP Info, że pierwszy z tych reaktorów ma trafić do Polski w 2029 roku, czyli - jak ujął - "w dającej się już bardzo jasno określić perspektywie 7 lat".
- To jest rzeczywiście przełom, bo jest to konkretna umowa na konkretne reaktory z konkretną firmą podpisana na technologię, która jest już znana i jest certyfikowana - podkreślał wicepremier.
Jacek Sasin: wkrótce ostateczne decyzje dot. wyboru amerykańskiego partnera do budowy elektrowni jądrowej
W poniedziałek w Waszyngtonie Jacek Sasin wziął udział uroczystości podpisania umowy na budowę w Polsce małych reaktorów jądrowych. Jak poinformował na antenie TVP Info, podczas swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych rozmawiał także o budowie w Polsce przez amerykańskie firmy dużej elektrowni jądrowej, która będzie działała nie tylko na rzecz przemysłu, ale która - jak mówił - będzie również dostarczała do gospodarstw domowych tańszą energię.
REKLAMA
Dodał też, że - zgodnie z założeniami - będzie to wspólna inwestycja polsko-amerykańska, w którą będzie zaangażowany kapitał amerykański z gwarancjami amerykańskiego rządu. Powiedział, że w tracie rozmów "padły konkretne sumy i konkretne podmioty". Dodał, że harmonogram budowy przewiduje, że elektrownia zacznie działać w 2034 r.
Posłuchaj
Jacek Sasin o dużych elektrowniach atomowych w Polsce (IAR) 0:26
Dodaj do playlisty
Atom kluczowy w transformacji energetycznej
Zdaniem wicepremiera trudno sobie wyobrazić transformację energetyczną, przed którą stoi Polska, bez atomu.
- Potrzebujemy ogromnych pieniędzy na inwestycje w energetykę. Nasi eksperci oceniają, że to będzie aż ok. 200 mld euro. To, co oferuje nam Komisja Europejska w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, to zaledwie ok. 6 mld euro, więc luka jest ogromna. Same spółki energetyczne tego ciężaru nie udźwigną. Zachęcałem władze MFW, by pomyśleć o stworzeniu specjalnego funduszu, który wspierałby takie kraje, przed którymi w największym stopniu stoi wyzwanie transformacji energetycznej - powiedział wicepremier.
REKLAMA
Czytaj także:
ms
REKLAMA