Spotkania premiera z przywódcami UE. Szef rządu będzie rozmawiał o Ukrainie i KPO
W Brukseli odbędzie się dziś dwudniowy szczyt Unia Europejska - Unia Afrykańska, w którym weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej zaplanowano spotkania unijnych przywódców, na których omawiane będą kwestie bezpieczeństwa Ukrainy. Szef polskiego rządu będzie także rozmawiał o Krajowym Planie Odbudowy.
2022-02-17, 01:09
Organizowany po raz szósty szczyt Unia Europejska-Unia Afrykańska ma zakończyć się przyjęciem dokumentu politycznego definiującego strategiczne relacje między obu organizacjami, w tym odnowienie i pogłębienie partnerstwa z Afryką - przekazał w komunikacie rzecznik rządu Piotr Müller.
Obrady szczytu unijno-afrykańskiego będą toczyły się w nowej formule - 7 stolików tematycznych. - Premier Mateusz Morawiecki pierwszego dnia będzie miał możliwość zaprezentowania stanowiska Polski w obszarze zmian klimatycznych i transformacji energetycznej oraz cyfryzacji i transportu, a drugiego - rolnictwa i zrównoważonego rozwoju - poinformował rzecznik rządu.
Przede wszystkim Ukraina
W Brukseli premier Mateusz Morawiecki odbędzie też szereg spotkań dwustronnych - zarówno z przywódcami afrykańskimi, jak i europejskimi. W kuluarach szczytu, a także przed nim zostanie poruszony temat groźby dalszej rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
W tej sprawie o 12:30 rozpocznie się nadzwyczajne spotkanie z udziałem unijnych przywódców. Ponieważ to szczyt nadzwyczajny, nieformalny, ma nie być rutynowych konkluzji ze spotkania, ale 27 państw może przedstawić wspólne oświadczenie. - W tej chwili kwestie Ukrainy i bezpieczeństwa są najważniejsze dla całej Europy i w ogóle stabilności o charakterze globalnym. Taki ruch ze strony Rosji, czyli atak na niepodległe państwo, doprowadziłby również do bardzo negatywnych skutków o charakterze globalnym, których oczywiście nie chcielibyśmy widzieć - powiedział rzecznik rządu.
REKLAMA
Jak dodał Piotr Müller, Zachód zdecydowanie opowiedział się za nałożeniem sankcji na Rosję w przypadku dokonania kolejnego ataku na Ukrainę.
Rozmowy o Krajowym Planie Odbudowy
Premier Mateusz Morawiecki ma również rozmawiać o kwestii odblokowania unijnych funduszy dla Polski. - Będę rozmawiał z przewodniczącą Komisji Ursulą von der Leyen i szefem Rady Charlesem Michelem także o Krajowym Planie Odbudowy, o środkach unijnych, o środkach dla polskich rolników na kolejną perspektywę. To są bardzo ważne sprawy i temu poświęcę dużo energii, dużo uwagi, dużo czasu - zapowiedział szef rządu.
Wszystkie kraje członkowskie musiały przygotować swoje KPO, aby otrzymać środki z unijnego Funduszu Odbudowy. Polska przedstawiła swój plan KE, jednak jak dotąd nie został on zaakceptowany. Z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji ok. 76 mld euro. Z KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów oraz o 11,5 mld euro z części pożyczkowej (PAP)
W ostatnich dniach zarówno prezydent Andrzej Duda, jak i grupa posłów PiS przedstawili projekty dotyczące zmian w Sądzie Najwyższym. Oba zakładają modyfikację systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Likwidacja Izby Dyscyplinarnej SN jest jednym z warunków postawionych przez Komisję Europejską w celu odblokowania środków na Krajowy Plan Odbudowy. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen mówiła jesienią ubiegłego roku o konieczności zakończenia lub reformy reżimu dyscyplinarnego w Polsce oraz - jak to określiła - "rozpoczęcia przywracania sędziów".
REKLAMA
Posłuchaj
Czytaj także:
- Prezes PiS w PR24: jestem optymistą w kwestii sporu Polski z unijnymi instytucjami
- Unijny Fundusz Odbudowy. Sasin: ważne by te pieniądze trafiły do Polski
- "Jarosław Kaczyński podchodzi zdroworozsądkowo do sytuacji". Sakiewicz o reakcjach na wyrok TSUE
mbl
REKLAMA