more_horiz
Wiadomości

"Dlaczego polskie kolekcje mają być gorsze?". Piotr Gliński o pozyskiwaniu nowych dzieł sztuki

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2022 20:47
- Polskie muzea odzyskują kolejne dzieła sztuki i zakupują nowe - mówił w TVP Kraków minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński. Przypomniał, że Zamek Królewski na Wawelu wzbogacił ostatnio swoją kolekcję malarstwa o obrazy Pietera II Brueghla i Willema Claesza Hedy z przełomu XVI i XVII wieku.
Piotr Gliński mówił, że Polska dokonuje wielu zakupów i odzyskuje wiele dzieł sztuki utraconych w czasie II wojny światowej. Nz Piotr Gliński podczas zwiedzania nowo otwartej wystawy Jacek Malczewski romantyczny w Muzeum Narodowym w Krakowie
Piotr Gliński mówił, że Polska dokonuje wielu zakupów i odzyskuje wiele dzieł sztuki utraconych w czasie II wojny światowej. N/z Piotr Gliński podczas zwiedzania nowo otwartej wystawy "Jacek Malczewski romantyczny" w Muzeum Narodowym w KrakowieFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Wicepremier Piotr Gliński podkreślił, że dwa wyjątkowe obrazy Pietera Brueghla i Willema Claesza Hedy, to dzieła klasy światowej. Dodał, że polska kultura nadrabia pod tym względem zaległości.

Jak wyjaśnił, w ostatnim czasie dokonywano ważnych zakupów wzbogacających kolekcje muzeów. - Dlaczego kolekcje polskie mają być słabsze niż inne kolekcje na świecie? Myśmy ponieśli olbrzymie straty w czasie II wojny światowej - przypominał szef resortu kultury i dziedzictwa narodowego.

Rok Romantyzmu

Piotr Gliński mówił też o trwającym Roku Romantyzmu, przypadającym 200 lat po publikacji "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Minister kultury zachęcał młodzież do zapoznania się z dziedzictwem twórców polskiego romantyzmu.

- Warto poznawać tę tradycję, odnosić się do niej w sposób kompetentny. To także daje nam takie wyposażenie, jeśli chodzi o nasze wartości, o nasze stanowiska, opinie, postawy wobec kryzysów. (...) To wyposaża nas w taką broń przeciwko kryzysom - mówił minister. Jak dodał, polska kultura i życie publiczne wciąż potrzebują "mieszanki romantyzmu z pozytywizmem"

W związku z 200. rocznicą publikacji "Ballady i romanse" będą lekturą tegorocznej edycji "Narodowego Czytania".

Czytaj również:

Posłuchaj
00:28 Gliński 1 IAR.mp3 Piotr Gliński: dlaczego kolekcje polskie mają być słabsze od kolekcji innych państw? (IAR)
Posłuchaj
00:33 Gliński 2 IAR.mp3 Piotr Gliński: wciąż potrzebujemy polskiej mieszanki romantyzmu z pozytywizmem (IAR)

jmo

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem