Ciąg dalszy pogodowych zawirowań, RCB rozesłało ostrzeżenia. Przed nami ciężkie dni

W nocy i w poniedziałek nad ranem utrzymają się w Polsce trudne warunki pogodowe. W związku z tym Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało ostrzeżenia przed porywistym wiatrem i burzami. SMS-y z alertami i informacją o możliwych przerwach w dostawie prądu otrzymali mieszkańcy 14 województw. To jednak nie koniec zawirowań. W najbliższych dniach pogodę nad Polską zdominują dwa kolejne niże.

2022-02-20, 17:50

Ciąg dalszy pogodowych zawirowań, RCB rozesłało ostrzeżenia. Przed nami ciężkie dni
Pogoda. Ciąg dalszy wichur nad Polską. RCB rozesłało alerty. Foto: TOMASZ GOLLA/AGENCJA SE/East News

"Uwaga! W nocy i jutro (20/21.02) porywisty wiatr i burze. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Nie zatrzymuj się pod drzewami. Zostań w domu, jeśli możesz" - taką wiadomość RCB rozesłało do odbiorców w całym kraju z wyłączeniem mieszkańców województw: podlaskiego i lubelskiego.

Pogoda. To nie koniec wichur nad Polską

Z informacji przesłanej przez meteorologów wynika, że w nocy z niedzieli na poniedziałek niż Antonia przemieści się znad Danii nad Bałtyk. Porywy wiatru na przeważającym obszarze kraju mają sięgnąć 65 km/h, w drugiej połowie nocy 80 km/h, a na zachodzie i nad morzem nawet 90 km/h.

Jeszcze silniej będzie wiało w poniedziałek. Wiatr osiągnie w porywach do 70 km/h, przejściowo do 90 km/h, nad morzem nawet do 100 km/h. Najsilniej będzie wiało w górach - do 130 km/h, gdzie porywy spowodują zawieje i zamiecie śnieżne. Osłabienia wiatru można spodziewać się w poniedziałek wieczorem.

"Oprócz wiatru niż Antonia przyniesie nam także opady deszczu, sumy opadów lokalnie mogą sięgać 10-15 mm. Wysoko w górach będzie padać śnieg, punktowo przyrost pokrywy śnieżnej może sięgnąć 10-20 cm. Możliwe będą także burze z opadem małego gradu lub krupy śnieżnej" - podaje IMGW.

REKLAMA

Alert RCB.

Ciąg dalszy niebezpieczeństw

Meteorolodzy informują także, że za niżem Antonia nadciąga już kolejny niż - Bibi. Według IMGW będzie on równie niebezpieczny. W nocy z wtorku na środę i w środę porywy wiatru osiągną 90 km/h.

IMGW przewiduje też silny sztorm na Bałtyku prognozowany na 11 w skali Beauforta. "Przy obecnym napełnieniu Bałtyku (549 cm) przekroczone zostaną stany ostrzegawcze, a na Wybrzeżu Wschodnim oraz w rejonie Zatoki Pomorskiej również stany alarmowe" - podaje instytut.

Jak wskazano, dodatkowe zagrożenie będą stwarzać też przelotne opady deszczu, w tym o charakterze burzowym. Na rzekach w Polsce nadal trwa spływ wód opadowych i opadowo-roztopowych po ostatnich deszczach. Kolejne opady przyczynią się do kontynuacji wzrostów stanów wody. W zlewni Nidy, Narwi oraz rzek Przymorza możliwe są przekroczenia stanów ostrzegawczych. Największych wzrostów (również powyżej stanów alarmowych) spodziewamy się w zlewniach lewostronnych dopływów środkowej Odry, gdzie opady będą najwyższe" - informuje IMGW.

REKLAMA

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej