Rząd zniósł część obostrzeń. Minister zdrowia: jednym z powodów wysoki poziom przeciwciał
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski podkreślił, że wysoki poziom przeciwciał to jeden z powodów, dla których rząd zdecydował się na zniesienie części obostrzeń związanych z COVID-19.
2022-02-23, 10:29
Na środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki i szef MZ Adam Niedzielski ogłosili zniesienie niektórych obostrzeń.
Niedzielski przekazał, że jednym z argumentów, który przesądza o decyzjach o zniesieniu obostrzeń, to "kwestia immunizacji". - Czyli z jednej strony zaszczepienia, ale też z drugiej strony skali zakażeń, skali przechorowania COVID-19. Według badań, które systematycznie prowadziliśmy na przestrzeni ostatniego ponad roku, obserwowaliśmy bardzo wyraźny wzrost stopnia immunizacji w grupach, które poddane były analizie - mówił szef MZ.
Podał również, że pod koniec 2021 r. wskaźnik immunizacji, czyli obecności przeciwciał w badanej grupie przekraczał 80 proc. Niedzielski dodał, że obecnie poziom immunizacji społecznej jest na poziomie wyższym niż 90 proc. - Co oznacza, że jesteśmy zabezpieczeni przed ewentualnymi nawrotami, oczywiście w ramach tych mutacji, z jakimi mieliśmy do czynienia - zaznaczył.
Mniej hospitalizacji
Minister powiedział, że w czarnym scenariusz rząd przewidywał duża liczbę hospitalizacji, ale taki obrót spraw się nie ziścił.
REKLAMA
- Widzimy, że cały czas ten spadek (zajętości -red.) łóżek, z którym mamy w tej chwili do czynienia, jest mniej więcej w ostatnim tygodniu ok. 350 hospitalizacji dziennie mniej. Jest to blisko 2,5 tys. hospitalizacji mniej w perspektywie tygodnia - powiedział Niedzielski.
Posłuchaj
Podkreślił, że ostatnia fala pandemii w Polsce, mimo dużej liczby zakażeń, z punktu widzenia szpitalnictwa była najmniej dolegliwa.
- I to jest bardzo ważny argument, który mówi o tym, że ryzyko, które na początku stycznia ocenialiśmy jako wysokie, nie wiedząc dokładnie, jaki będzie mechanizm przekładania zakażeń na hospitalizacje, to ryzyko można w tej chwili ocenić jako stosunkowo niskie - zapewnił.
- Nowa szczepionka przeciw COVID-19 wkrótce w Polsce. Resort zdradza szczegóły
- "Nie zakładamy powrotu do nauki zdalnej". Wiceszef MEiN uspokaja rodziców
Ryzyko kolejnej mutacji
Szef MZ zaznaczył, że musimy być świadomi ryzyka, że na świecie może gdzieś dojść do takiej mutacji, która "wymknie się ochronie immunologicznej".
- To będzie największym ryzykiem, z jakim będziemy mieli do czynienia. Dlatego też jako Polska bardzo aktywnie włączamy się w programy czy projekty, które mówią o tym, że pomagamy innym krajom, które nie miały zapewnionego takiego dostępu do szczepień, jak obywatele polscy - podkreślił.
Zobacz także: Wiceszef resortu zdrowia Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"
st
REKLAMA
REKLAMA