more_horiz
Wiadomości

"Agresja, która podpiera się kłamstwem". RCB ostrzega przed działaniem rosyjskiej propagandy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2022 12:50
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zwróciło uwagę na fałszywą narrację, jaka jest wykorzystywana przez rosyjską propagandę w sprawie ataku na Ukrainę. Wśród wielu kłamliwych informacji, jakie się pojawiają na ten temat, jest również próba przedstawiania Ukrainy jako agresora.
RCB zwraca uwagę na fałszywą narrację wykorzystywaną przez rosyjską propagandę w sprawie ataku na Ukrainę
RCB zwraca uwagę na fałszywą narrację wykorzystywaną przez rosyjską propagandę w sprawie ataku na UkrainęFoto: PAP/EPA/ALEXEI NIKOLSKY/Twitter.com/@RCB_RP

Jako przykłady takich działań RCB wskazało takie informacje, jak:

"Ukraina destabilizuje sytuację w Donbasie", "Wojska Ukrainy ściągnęły nad granice zakazane uzbrojenie, z którego ostrzeliwują cywilów", "Rosyjskie Siły Zbrojne mają zapewnić pokój w tzw. republikach separatystycznych i chronić ludność cywilną", "W wyniku aktów dywersji ze strony ukraińskiej (ostrzał artyleryjski, grupy dywersyjne), ofiarę ponoszą cywile", czy "Ukraina próbuje dokonać aktów dywersji na terytorium Federacji Rosyjskiej" i "Wojska Ukrainy ostrzeliwują przygraniczną infrastrukturę i posterunki SG FSB".

Propagowanie fałszywej narracji przez Rosję

RCB wskazuje, że są to przykłady dezinformacji i "główne linie fałszywych narracji wykorzystywane przez rosyjską propagandę".
"Narracja ta jest elementem rosyjskiej operacji dezinformacyjnej ukierunkowanej na przedstawienie Ukrainy jako strony atakującej" - zaznaczyło RCB we wpisie dotyczącym wyników monitoringu przekazów z ostatnich dni - od 16 do 22 lutego. Sprawdzany był obszar informacyjny inscenizowanych prowokacji rosyjskich przy granicy z tzw. separatystycznymi republikami Dobasu i Ługańska - wyjaśniło Centrum.

W nocy ze środy na czwartek prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu rozpoczęcie "operacji specjalnej w Donbasie". Według informacji władz Ukrainy rosyjskie siły zaczęły ostrzał ukraińskich miast także z innych kierunków. Wybuchy słychać było także m.in. w stolicy Ukrainy, Kijowie.

Czytaj także:


es

Zobacz także

Zobacz także