more_horiz
Wiadomości

Apel o fundusz UE na pomoc medyczną dla uchodźców. Szef MZ: oczekujemy realnego solidaryzmu

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 13:14
Polska apeluje o stworzenie nowego funduszu w Unii Europejskiej, który sfinansuje opiekę medyczną i leczenie uchodźców z Ukrainy. Mówił o tym w Brukseli podczas unijnej narady minister zdrowia Adam Niedzielski. Od początku rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Polski przybyło już ponad 2 mln 300 tys. osób.
Minister Zdrowia: konieczny odrębny unijny fundusz, by zagwarantować finansowanie opieki zdrowotnej dla uchodźców z Ukrainy
Minister Zdrowia: konieczny odrębny unijny fundusz, by zagwarantować finansowanie opieki zdrowotnej dla uchodźców z UkrainyFoto: Twitter.com/@MZ_GOV_PL

- Miesięczne koszty sprawowania opieki zdrowotnej nad uchodźcami to setki milionów złotych, solidaryzm europejski nie powinien być tylko hasłem deklaratywnym, ale powinien oznaczać realne finansowe wsparcie, bo Polska ponosi największe koszty, największy ciężar i też musimy się domagać realnego solidaryzmu na poziomie europejskim - powiedział minister Adam Niedzielski.

Dodał, że Polska była inicjatorem wspólnego oświadczenia jedenastu krajów w tej sprawie. Komisja Europejska do tej pory mówiła jedynie, że należy wykorzystać niewydane jeszcze pieniądze ze starego unijnego budżetu oraz programu postcovidowego. Polska patrzy na to sceptycznie. - To nie jest ta skala zapotrzebowania - skomentował minister zdrowia.

Potrzebny mechanizm transferu pacjentów

- Unijny mechanizm transferu pacjentów z Ukrainy do państw członkowskich jest konieczny - wskazał Adam Niedzielski. Chodzi o możliwość przewożenia pacjentów z krajów, które przyjmują największą liczbę uchodźców, do innych państw Unii Europejskiej.

- Pacjenci, którzy trafiają do Polski z Ukrainy, którzy wymagają długoterminowego leczenia, którzy są chorzy przewlekle - w tym przypadku staramy się znaleźć możliwość przetransferowania tych pacjentów do innych krajów europejskich - tak, żeby w Polsce ci pacjenci nie przebywali długo, żeby oczywiście były dostępne łóżka dla Polaków, ale żebyśmy też mogli przyjmować kolejnych uchodźców - tłumaczył minister zdrowia.

Poinformował ponadto, że do tej pory udało się przewieźć z Polski 26 pacjentów z chorobami nowotworowymi.

Posłuchaj
00:24 11656212_1.mp3 Adam Niedzielski: konieczny nowy fundusz w UE, który sfinansuje opiekę medyczną uchodźców z Ukrainy (IAR) 
Posłuchaj
00:25 11656306_1.mp3 Adam Niedzielski: potrzebny mechanizm w UE transferu pacjentów z Ukrainy (IAR) 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także