Spotkanie Morawiecki-Kułeba. Co było tematem rozmów? Müller wyjaśnia

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą. Spotkanie odbyło się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Rzecznik rządu Piotr Müller napisał na Twitterze, że w czasie rozmowy była mowa o kolejnych krokach, mogących powstrzymać agresję Rosji.

2022-03-30, 13:57

Spotkanie Morawiecki-Kułeba. Co było tematem rozmów? Müller wyjaśnia
Premier Morawiecki spotkał się z szefem ukraińskiego MSZ. Foto: https://twitter.com/PremierRP

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą. Rzecznik rządu Piotr Müller napisał na Twitterze, że w czasie rozmowy była mowa o kolejnych krokach, mogących powstrzymać agresję Rosji: dalszych dostawach wspierających Ukrainę, zwiększeniu sankcji, a w przyszłości międzynarodowym wsparciu dla Ukrainy w odbudowie.

"Podejmujemy dalsze działania podwyższające bezpieczeństwo Europy" - podkreślił Piotr Müller.

Z opublikowanych zdjęć ze spotkania wynika, że z polskiej strony - oprócz premiera Morawieckiego i rzecznika Müllera - uczestniczyli szef KPRM Michał Dworczyk i wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz. Ze strony ukraińskiej ministrowi Kułebie towarzyszyli między innymi ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca. 

Na 14.00 w środę planowane jest spotkanie ukraińskiego ministra spraw zagranicznych z marszałek Sejmu Elżbietą Witek. O godzinie 15.00 szef ukraińskiego MSZ spotka się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

REKLAMA

Polska zapowiada odejście od Rosyjskich surowców

W środę premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Mościskach podkreślił, że dzięki gazoportowi w Świnoujściu, gazociągowi Baltic Pipe, a także pływającemu gazoportowi koło Gdańska będziemy w stanie uniezależnić się w tym roku od rosyjskiego gazu. - Już w tym roku pokazujemy plan derusyfikacji w obszarze gazu - powiedział. Premier zauważył, że inne kraje "nie robią sobie nic z wojny" i dalej korzystają z rosyjskich surowców. Jednocześnie wezwał KE, by ustanowiła podatek od rosyjskich węglowodorów, "tak, aby handel przebiegał w sprawiedliwy sposób". - Będę mocno forsował w UE koncepcję podatku od rosyjskich surowców - stwierdził Morawiecki. Zwrócił też uwagę, że jest kilka krajów, w szczególności Niemcy, które zachowują wstrzemięźliwość wobec przyjęcia radykalnych planów ograniczenia importu surowców z Rosji.

Czytaj także: 

***

Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału ukraińskiego radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.

Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:

ASP

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej