more_horiz
Wiadomości

Fikcyjne transakcje na "puste faktury". CBA zatrzymało grupę przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2022 09:35
Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało cztery osoby podejrzewane o wystawianie fałszywych faktur VAT. Do zatrzymań doszło na Mazowszu i Pomorzu. Grupa przedsiębiorców podejrzana jest o wystawienie 1,5 tys. faktur na kwotę ok. 23 mln zł.
CBA zatrzymało cztery osoby podejrzewane o wystawianie fałszywych faktur VAT
CBA zatrzymało cztery osoby podejrzewane o wystawianie fałszywych faktur VATFoto: cba.gov.pl

Wydział komunikacji społecznej CBA poinformował w poniedziałek, że czterech przedsiębiorców zatrzymali na Mazowszu i Pomorzu funkcjonariusze warszawskiej delegatury Biura.

Agenci przejęli też dokumentację rachunkowo–podatkową podmiotów, które wykorzystywały "puste" faktury - podał wydział. Te działania wykonali w śledztwie dotyczącym działającej na terenie woj. mazowieckiego w latach 2016–2018 tzw. "drukarni pustych faktur".

Według śledczych wystawiono blisko 1,5 tys. faktur, o wartości sięgającej 23 mln zł. Dokumenty nie potwierdzały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych - wyjaśnił wydział.

Fikcyjne transakcje

Zatrzymani mieli wykorzystywać faktury dotyczące fikcyjnych transakcji, by zmniejszyć należności podatkowe prowadzonych przez siebie działalności gospodarczych.

"Analiza zgromadzonego materiału dowodowego potwierdziła, że odbiorcami pustych faktur było kilkunastu przedsiębiorców z woj. mazowieckiego, a skala wystawienia nierzetelnych faktur VAT sięga kilkudziesięciu milionów złotych" - poinformowało CBA.

Prokurator postawił zatrzymanym przez CBA zarzuty posłużenia się poświadczającymi nieprawdę fakturami VAT i nałożył poręczenia majątkowe, zakazał opuszczania kraju i zatrzymał ich paszporty, nakazał też dozór policji.

To pierwsze działania warszawskiej delegatury CBA i warszawskiej prokuratury okręgowej w tej sprawie - zaznaczył wydział.

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem