more_horiz
Wiadomości

Uwaga: silny wiatr, opady śniegu i roztopy. IMGW ostrzega

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 04:05
Silne porywy wiatru w północnej i centralnej Polsce powinny ucichnąć do rana, ale intensywne opady śniegu w Kotlinie Kłodzkiej i roztopy na Podlasiu oraz Lubelszczyźnie prognozowane są także na wtorkowy ranek.
IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, opadami śniegu i roztopami
IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, opadami śniegu i roztopamiFoto: PAP/Paweł Supernak
  • IMGW ostrzega przed roztopami na Lubelszczyźnie, Podlasiu, Mazowszu, w Małopolsce, na Śląsku i Podkarpaciu
  • Topniejący śnieg, szczególnie rano, może powodować, że na drogach będzie ślisko

Jak poinformował rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, 1 kwietnia grubość pokrywy śnieżnej była większa niż ta rekordowa minionej zimy. - W ostatnim czasie intensywnie prószyło, w Siedlcach spadło 26 cm śniegu, w Terespolu - 21, w Warszawie - 15 cm, we Włodawie - 14 cm, w Kozienicach - 21 cm. Takie wartości nie były obserwowane przez cały sezon zimowy, co oznacza, że opad kwietniowy był rekordowy, tak grubej pokrywy śnieżnej jeszcze nie było - podsumował.

Grzegorz Walijewski dodał, że roztopy mogą dobrze wpłynąć na jakość zbiorów. - Można wywnioskować, że ilość wody z topniejącej pokrywy śnieżnej będzie równa opadom deszczu o wartości od 15 do 30 litrów na metr kwadratowy. Tam, gdzie najmocniej prószyło, poprawi się wilgotność gleby w strefie do 7 cm - wskazał rzecznik IMGW. Na zachodzie Polski wciąż obserwowana jest tak zwana susza rolnicza.

Uwaga na silny wiatr. Alert IMGW

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dla większości regionów Polski i drugiego stopnia w pasie nadmorskimNawet do godz. 1 w nocy będą obowiązywać ostrzeżenia 2. stopnia przed silnym wiatrem wydane dla okolic Szczecina, powiatów nadbałtyckich - od Świnoujścia aż po Hel oraz dla okolic Elbląga i Braniewa. W tych regionach porywy wiatru mogą osiągnąć nawet 100 km/h.

Silny wiatr w porywach do 80-90 km/h będzie wiał w całym województwie pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, łódzkim, warmińsko-mazurskim, północnozachodniej części dolnośląskiego i wschodniej części mazowieckiego.

Ostrzeżenie przed roztopami

Od Warszawy na wschód, w położonych bliżej stolicy powiatach podlaskiego i lubelskiego, obowiązywać będzie we wtorek ostrzeżenie przed roztopami.

"Prognozowany jest wzrost temperatury powietrza powodujący odwilż i topnienie pokrywy śnieżnej" - poinformował IMGW. W pasie południowych powiatów województwa dolnośląskiego do godz. 9 we wtorek będzie obowiązywać ostrzeżenie przed opadami śniegu.

"W obszarach powyżej 700 m n.p.m. prognozowane są opady śniegu, powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm do 10 cm" - przekazał IMGW.

Posłuchaj
00:25 11668984_2.mp3 IMGW: roztopy na południu, w centrum i na wschodzie kraju (IAR)

Czytaj także:

dn

Zobacz także

Zobacz także