PESEL dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Zdecydowana większość to kobiety z dziećmi
Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy, przekazał, że 96 proc. osób, które zarejestrowały się jako uchodźcy w rejestrze PESEL to kobiety z dziećmi. Dodał, że jest to jeden z powodów, dla których ta fala uchodźców jest inna niż poprzednie.
2022-04-06, 10:56
Wiceszef MSWiA pytany w TVP Info o pomoc uchodźcom i przyjęte przez rząd we wtorek rozwiązania jej dotyczące podkreślił, że będą różne etapy tej pomocy i usamodzielniania się w Polsce uchodźców.
- Pierwszy etap to była kwestia doraźnej pomocy związanej z bezpośrednim przekroczeniem granicy. Tam nie doszło do żadnych katastrof humanitarnych, była pomoc i sprawne służby, które dbały o bezpieczeństwo - podkreślił. Zaznaczył, że obecnie trwa kolejny etap, czyli wsparcie w usamodzielnieniu się uchodźców z Ukrainy.
Polityk dodał, że część dzieci będzie chciała zacząć naukę w polskich szkołach od nowego roku szkolnego, część osób trafi do polskiej służby zdrowia i dlatego Rada Ministrów przyjęła we wtorek przepisy, które mają to ułatwić i usprawnić. - To jest szereg technicznych rozwiązań, może mało spektakularnych, ale rozwiązujących codzienne problemy związane z uchodźcami i tą sytuacją, która w Polsce się pojawiła - wyjaśnił.
Przyspieszenie rejestracji obywateli Ukrainy w systemie PESEL
W porządku obrad Sejmu znalazł się rządowy projekt zmian w uchwalonej 10 marca specustawie dotyczącej pomocy uchodźcom z Ukrainy. Jego celem jest m.in. przyspieszenie rejestracji obywateli Ukrainy w systemie PESEL.
Przyjęte we wtorek przez Radę Ministrów rozwiązania zakładają, że ze względu na znaczną liczbę ukraińskich uchodźców, którym można nadać numer PESEL i niewystarczającą liczbę pracowników samorządowych, do czynności związanych z tym procesem możliwe będzie "incydentalne upoważnienie osób niezatrudnionych w urzędach gmin. Nowelizacja ma ponadto umożliwić oddelegowanie pracowników sektora publicznego po to, aby mogli wesprzeć organy obciążone obecnie zadaniami pomocowymi dla ukraińskich uchodźców.
Czytaj również:
- Jabłoński: skala mordów popełnianych przez Rosję jest porównywalna jedynie z największymi zbrodniami ludobójstwa XX w.
- Świat wstrząśnięty zbrodniami w Buczy. Fala komentarzy po odkryciu "masowych grobów" cywilów
Projekt uściśla przepisy dotyczące posiadania uprawnień do opieki medycznej przez Ukraińców, którzy mają numer PESEL, oraz określa, kiedy osoba małoletnia musi być obecna przy składaniu wniosku o PESEL. Oprócz tego znajdą się tam zapisy precyzujące procedury, które odbywają się na rzecz wsparcia działań pomocowych dla uchodźców wojennych z Ukrainy m.in. przepisy z zakresu zdrowia czy polityki pracy.
W rządowym projekcie znalazły się też przepisy przewidujące, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie miała prawo gromadzenia, przechowywania i dostarczania produktów leczniczych do Ukrainy. Projektowane rozwiązania mają umożliwić obywatelom Ukrainy świadczenie usług psychologicznych na rzecz swoich rodaków, którzy nie znają języka polskiego.
>>> ROSYJSKA INWAZJA NA UKRAINĘ - zobacz serwis specjalny <<<
***
Polskie Radio tymczasowo uruchomiło transmisję w czasie rzeczywistym sygnału Ukraińskiego Radia poprzez swoje nadajniki cyfrowe w technologii DAB+. Sygnał publicznego ukraińskiego nadawcy dostępny jest także na kanałach internetowych Polskiego Radia. Dzięki temu przebywający w Polsce Ukraińcy będą mogli łatwiej słuchać audycji swojego radia publicznego.
REKLAMA
Oglądaj całodobowy przekaz z Ukrainy w streamingu portalu PolskieRadio24.pl:
dn
REKLAMA