more_horiz
Wiadomości

Białoruscy szpiedzy w Polsce? Żandarmeria Wojskowa zatrzymała podejrzanych

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2022 16:42
Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu poinformował o zatrzymaniu przez Żandarmerię Wojskową dwóch obywateli Białorusi, którzy są podejrzani o szpiegostwo. - Dokonywali rozpoznania obiektów wojskowych i cywilnych o krytycznym znaczeniu dla obronności Polski - powiedział. 
Dwóch mężczyzn podejrzewanych o szpiegostwo na rzecz Białorusi zatrzymała Żandarmeria Wojskowa
Dwóch mężczyzn podejrzewanych o szpiegostwo na rzecz Białorusi zatrzymała Żandarmeria WojskowaFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Dwóch obywateli Białorusi usłyszało zarzuty szpiegostwa na rzecz służb wywiadowczych Białorusi - przekazał prokurator Łukasz Wawrzyniak, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Poznaniu. Rzecznik poinformował, że na wniosek prokuratury sąd zdecydował o tymczasowym areszcie dla podejrzanych.

Działalność szpiegowska

- Według ustaleń służby kontrwywiadu wojskowego mężczyźni ci prowadzili działalność szpiegowską, między innymi dokonywali rozpoznania obiektów wojskowych i cywilnych o krytycznym znaczeniu dla obronności naszego kraju. Podejrzanym za przestępstwo szpiegostwa grozi do 10 lat pozbawienia wolności - mówił rzecznik.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez Żandarmerię Wojskową w poniedziałek.

Czytaj także:

W marcu tego roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych  podjęło decyzję o wydaleniu 45 rosyjskich dyplomatów, którzy mieli prowadzić działalność szpiegowską na rzecz Kremla. Rosjanie dostali pięć dni na opuszczenie kraju - poza jedną osobą, która musiała wyjechać z Polski już w ciągu 48 godzin. O wydalenie dyplomatów wnioskowała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która rozpracowała ich działalność wywiadowczą przeciwko Polsce.

Jak przekazał 28 marca rzecznik resortu dyplomacji Łukasz Jasina "ambasador Rosji w Polsce Siergiej Andriejew poinformował, że wszyscy rosyjscy dyplomaci, którzy otrzymali polecenie wyjazdu z Polski, opuścili już terytorium RP".
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała wcześniej również Polaka, który miał szpiegować na rzecz rosyjskiego cywilnego wywiadu SWR. Mężczyzna, pracując w warszawskim urzędzie, przekazywał Rosji cenne operacyjnie dane. - Oceniamy, że jego działalność, współpraca ze służbami rosyjskimi była realnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa - mówił Stanisław Żaryn.

Posłuchaj
00:16 11672526_1.mp3 Prokuratura ze względu na charakter sprawy nie ujawnia szczegółów - (IAR)

 es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem