more_horiz
Wiadomości

"Jesteśmy tu, aby przekazywać wiadomość światu". Muzycy Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej ćwiczą w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2022 22:01
Muzycy z Kijowa są już w Polsce i ćwiczą w Polskim Radiu. Członkowie Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej w Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie przygotowują się do europejskiej trasy koncertowej, która będzie opowiadać o bohaterstwie obrońców Ukrainy i dramacie tych, którzy zginęli, a także dawać nadzieję na zwycięstwo.
Muzycy z Kijowa są już w Polsce i ćwiczą w Polskim Radiu
Muzycy z Kijowa są już w Polsce i ćwiczą w Polskim RadiuFoto: twitter.com/kultura_gov_pl

W Polskim Radiu odwiedził ich wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. - Stworzyliśmy tutaj dobre warunki do prób, niektórzy muzycy przyjechali z rodzinami, mają tutaj zapewniony pobyt i wspaniałe możliwości w jednej z najpiękniejszych i najlepszych akustycznie sal - powiedział Piotr Gliński.

Polskie Radio bardzo gorąco wspiera Ukrainę i artystów ukraińskich w ich walce o niepodległą ojczyznę, a ta walka także się odbywa na polu muzyki. Cieszy mnie ogromnie, że tu w naszym Studiu Koncertowym im. Witolda Lutosławskiego możemy tych muzyków gościć - powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska.

Minister kultury Piotr Gliński, zwracając się do muzyków w języku angielskim, podkreślił, że przed orkiestrą stoi bardzo ważne zadanie, aby przekazać europejskiej opinii publicznej - a przede wszystkim politykom - co dzieje się na Ukrainie i jak wyglądają zbrodnie wojenne. - Musicie wspierać wasz naród, wasze państwo, waszego prezydenta i nas wszystkich, ludzi dobrej woli, w walce przeciw Rosji. Waszym zadaniem jest przekonanie zachodniej opinii publicznej, że musimy działać wspólnie. Potrzebujemy prawdziwych sankcji wobec Rosji i musimy zakończyć tę wojnę wspólnie z pomocą wszystkich państw - powiedział Piotr Gliński.

"Jesteśmy tu, aby przekazywać wiadomość światu"

Podczas pierwszej od wybuchu wojny próby dyrektor wykonawcza Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej Anna Stawyczenko podziękowała za pomoc Polsce, ministrowi kultury, Instytutowi Muzyki i Tańca, Filharmonii Narodowej i Polskiemu Radiu, które udostępniło salę prób. - Niesamowite jest to, jak wielkie wsparcie dostała orkiestra. To wspaniałe patrzeć jak wszystkie wiodące instytucje muzyczne w Polsce pracują wspólnie, aby nam pomóc, sprowadzić orkiestrę i udostępnić nam miejsce. Jesteśmy tu, aby mówić naszym głosem, przekazywać wiadomość światu. Teraz jest to możliwe, bo jesteśmy tutaj razem - podkreśliła Anna Stawyczenko.

Posłuchaj
00:25 11683007_1.mp3 Piotr Gliński: zadaniem muzyków jest przekonanie zachodniej opinii publicznej, że musimy działać wspólnie (IAR) 

Ponad stuosobowa grupa muzyków, pracowników orkiestry i ich rodzin przyjechała do Polski, by tu przygotowywać się do zagrania po raz pierwszy od początku wojny. Włoch Luigi Gaggero, który prowadzi Kijowską Orkiestrę Symfoniczną jako główny dyrygent od 2018 roku, powiedział, że jest ona nie tylko częścią ukraińskiej kultury, dziedzictwa, ale też pewnym symbolem.

- Nasza relacja - moja, jako Włocha z ukraińskimi muzykami - to symbol tego, czego chce Ukraina, czyli integracji z Europą. Widzę w codziennej pracy, jak wzajemnie się inspirujemy - dodał. - Musimy zebrać się, aby razem zrekonstruować tożsamość europejską, bo gdy brakuje w niej jednego elementu, nie jest ona kompletna - zaznaczył dyrygent.

Posłuchaj
00:21 11682919_1.mp3 Prezes Agnieszka Kamińska: Polskie Radio bardzo gorąco wspiera Ukrainę i artystów ukraińskich w ich walce o niepodległą ojczyznę (IAR)

Trasa koncertowa kijowskiej orkiestry

Muzycy uzyskali specjalną zgodę władz ukraińskich na wyjazd z kraju. Trasa koncertowa rozpocznie się 21 kwietnia w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie na specjalnym koncercie pod patronatem ministra kultury i dziedzictwa narodowego zabrzmią utwory prezentujące ukraińską muzykę orkiestrową od jej początków w latach 70. XVIII wieku do arcydzieł XX wieku. Będzie można usłyszeć dzieła takich kompozytorów ukraińskich jak Maksym Berezowski, Myrosław Skoryk, Borys Latoszyński, a także Henryka Wieniawskiego. Jako solista z orkiestrą wystąpi skrzypek Janusz Wawrowski. Wydarzenie to będzie transmitowane w radiowej Dwójce.

23 kwietnia orkiestra zagra w Łodzi, a następnie wyruszy do Niemiec, gdzie będzie koncertować w Berlinie, Hamburgu i Dreźnie. Pobyt muzyków w Polsce organizowany jest przez Filharmonię Narodową oraz Narodowy Instytut Muzyki i Tańca, a finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ng

Zobacz także

Zobacz także