40 lat od pierwszej audycji Radia "Solidarność". Rocznicowa uroczystość w Warszawie
Czterdzieści lat temu zaczęło nadawać Radio "Solidarność". Z tej okazji w Warszawie o 14:00 odbędzie się uroczystość przed tablicą upamiętniającą pierwszą audycję podziemnego radia.
2022-04-12, 04:11
Opozycyjna rozgłośnia była fenomenem w całym ówczesnym bloku sowieckim. Żadna niezależne od komunistycznych władz stacja nie nadawała w eterze przez ponad 7 lat.
Siekiera, motyka
Głównymi pomysłodawcami i organizatorami Radia "Solidarność" byli Zbigniew i Zofia Romaszewscy. Audycję rozpoczął motyw okupacyjnej piosenki "Siekiera, motyka", charakterystyczny dla wszystkich późniejszych emisji podziemnej stacji. Spikerami pierwszej audycji byli Zofia Romaszewska oraz Janusz Klekowski.
- Uważaliśmy, że trzeba koniecznie podbudować mieszkańców Warszawy. Uważaliśmy, że dalej nikt tego nie usłyszy. Już tak spadała atmosfera, uważano, że ten stan wojenny jest, wszystkich tutaj przyciskali, niby telefony zaczynały już powoli być czynne, ale było tak niemrawo i smutno. Byłam zdania, że "siekiera, motyka", to właściwa postawa w kraju, który był w gruncie rzeczy jakoś okupowany - powiedziała Polskiemu Radiu Zofia Romaszewska.
Komunikaty w telewizji
Radio "Solidarność" działało nie tylko w Warszawie ale także w kilkudziesięciu ośrodkach w całej Polsce aż do 1989 roku. Komunikaty radia były też wyświetlane na wizji Telewizji Polskiej, co historycy uważają za przykład działalności hakerskiej w dobrej sprawie.
REKLAMA
Radio "Solidarność" było silnie zwalczane przez komunistów, na początku 1983 roku Zofia i Zbigniew Romaszewscy usłyszeli kilkuletnie wyroki więzienia.
- Kiedy ja siedziałam, konkretnie w roku 1982, w noc sylwestrową szła audycja Radia Solidarność, która była zapowiadana moim głosem i Janusza Klekowskiego, to muszę powiedzieć, że było to święto w kryminale, uważałam, że był to najwspanialszy dzień mojego życia - przyznała Zofia Romaszewska.
Posłuchaj
REKLAMA
Pierwsza audycją było 8,5-minutowe nagranie wyemitowane na falach UKF z dachu budynku przy ulicy Grójeckiej 19/25 przez Janusza Klekowskiego i Marka Rasińskiego. Nadanie programu poprzedzono akcją ulotkową, a audycja była słyszalna w dużej części stolicy i stała się sukcesem podziemia i źródłem nadziei dla wielu osób w czasie stanu wojennego.
fc
REKLAMA