more_horiz
Wiadomości

Ułatwienia dla uchodźców i sankcje gospodarcze. Senatorowie podjęli decyzje

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2022 23:41
Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o pomocy uchodźcom z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Doprecyzowuje ona procedury na rzecz wsparcia działań pomocowych dla uchodźców wojennych. Senatorowie przyjęli też z poprawkami ustawę o imporcie paliw z Rosji i sankcjach.
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski wjechało już ponad 2,6 miliona uchodźców
Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski wjechało już ponad 2,6 miliona uchodźcówFoto: Grand Warszawski/ Shutterstock

Nowelizacją rano zajęły się połączone senackie komisje: praw człowieka, praworządności i petycji, rodziny, polityki senioralnej i społecznej oraz komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej.

Podczas posiedzenia przedstawił ją wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Bartosz Grodecki. Jak mówił, chodzi między innymi o przyspieszenie rejestracji obywateli Ukrainy w systemie PESEL. W projekcie znalazły się też przepisy przewidujące, że Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie miała prawo gromadzenia, przechowywania i dostarczania produktów leczniczych do Ukrainy.

Kolejna nowelizacja w drodze

Podczas prac w komisjach, senatorowie i legislatorzy zwracali uwagę na potrzebę wprowadzenia do nowelizacji ustawy poprawek. Wycofali się z tego po deklaracji wiceministra Bartosza Grodeckiego, który zapewnił, że zgłaszane uwagi zostaną wzięte pod uwagę przy okazji następnej nowelizacji tej ustawy. Wiceszef MSWiA powtórzył tę deklarację podczas omawiania nowelizacji na sali plenarnej Senatu. Dodał, że będzie ona gotowa w ciągu miesiąca i będzie dotyczyć między innymi edukacji i samorządów.

Nowelizację ustawy poparło 99 senatorów. Trafi ona teraz do podpisu prezydenta.

Ponad 2,6 miliona uchodźców przed wojną

W poniedziałek do Polski wjechało 24 tysiące osób z Ukrainy - informuje Straż Graniczna. W porównaniu z dniem poprzednim, liczba uchodźców była niższa o 16 procent. We wtorek do 7.00 strażnicy graniczni odprawili na przejściach granicznych z Ukrainą ponad 5 tysięcy osób. Liczba przyjezdnych jest niższa o 14 procent w porównaniu z dniem poprzednim.

Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,681 mln osób - poinformowała we wtorek rano Straż Graniczna. W poniedziałek funkcjonariusze odprawili 24 tys. podróżnych, a we wtorek do godziny 7 rano - 5,1 tys.(PAP) Od 24 lutego do Polski wjechało z Ukrainy 2,681 mln osób - poinformowała we wtorek rano Straż Graniczna. W poniedziałek funkcjonariusze odprawili 24 tys. podróżnych, a we wtorek do godziny 7 rano - 5,1 tys.(PAP)

W Senacie także o imporcie rosyjskich paliw

Senat przyjął z poprawkami ustawę o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego. Wprowadza ona między innymi zakaz importu węgla z Rosji i z Białorusi. Przepisy zakładają ponadto zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów wskazanych na specjalnej liście sankcyjnej. Mogą się na niej znaleźć osoby lub podmioty wspierające rosyjską agresję na Ukrainie, a także wspierające naruszenia praw człowieka i represje w Rosji oraz na Białorusi.

Senatorowie wnieśli do ustawy poprawki. Jedna z nich zakłada, że to premier, a nie szef MSWiA ma decydować o wpisie na listę sankcyjną. Inna wprowadza zakaz importu gazu LNG z Federacji Rosyjskiej. Ustawa wróci teraz do Sejmu.

Czytaj także:

mbl

Zobacz także

Zobacz także